Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Zpronevěrou a podvody řešily ženy z Benešovska vlastní finanční problémy

BENEŠOVSKO - Zneužívaly kvůli tomu svého postavení ve společnostech, jménem kterých uzavíraly s klienty žádosti o úvěr.  

Takových případů rozplétali benešovští kriminalisté za poslední dobu desítky. Figurují v nich tři ženy z Benešovska. Dvě z nich se přitom vzájemně znaly a dokonce spolu pracovaly v jedné společnosti ve vztahu podřízená – nadřízená. Všechny ale měly jedno společné. Z titulu svých pozic poskytovaly úvěry svým klientům, přičemž osobní údaje některých z nich navíc zneužívaly k uzavírání fiktivních smluv. Některé smlouvy uzavíraly poté, co své klienty přesvědčily, aby si půjčili další finanční obnos, který ale potřebovaly samy pro sebe. Zároveň je ujistily, že jim peníze budou postupně splácet. Samy na sebe si totiž jako zaměstnankyně společnosti půjčku vzít nemohly. Své závazky ale neplnily, jak slibovaly, a tak si způsobily obrovské dluhy. Nyní jsou důvodně podezřelé ze spáchání trestných činů zpronevěra, podvod a poškození cizích práv. Byly obviněny a vzhledem k tomu, že výše způsobené škody jde do statisíců, hrozí jim několikaleté tresty za mřížemi. Vyšetřovány jsou ale prozatím na svobodě.

Sedmatřicetiletá žena z Vlašimska zpronevěřila peníze, aby uhradila vlastní dluhy

Pro společnost zabývající se poskytováním úvěrů začala žena pracovat jako obchodní zástupce v dubnu roku 2013. Už v lednu roku následujícího ale bylo zjištěno, že má manko. Na základě interního šetření vyšlo najevo, že řádně neodváděla jednotlivé splátky úvěrů od klientů, když si část finančního obnosu nechávala pro svoji potřebu. Klienti přitom dlouho nic netušili. Karty splátek jako potvrzení o odevzdané částce měli v ruce a domnívali se, že tak svůj dluh řádně splácejí. Žena pak přišla ještě na další způsob, jak se neoprávněně obohatit. Bez vědomí některých svých klientů na ně uzavírala smlouvy o úvěru, které ale nesplácela. Způsobila jim tak vážnou újmu na jejich právech, když zneužila jejich osobní údaje a vystavila je následným problémům kvůli nehrazení splátek.

Obdobnou trestnou činnost odhalil audit i v další firmě

Problémům s finančními prostředky se nevyhnula ani další společnost zabývající se půjčováním peněz. Pro tu v letech 2012 a 2013 pracovaly dvě ženy z Benešovska ve věku sedmatřicet a dvaadvacet let. Starší z nich zde působila jako obchodní manažerka, mladší zastávala pozici obchodního zástupce. Také trestnou činnost těchto dvou žen odhalil provedený audit. Bylo zjištěno, že si ponechávaly část peněžních splátek od klientů pro svoji osobní potřebu, a také že uzavřely několik fiktivních smluv. Škody šly do statisíců. Společnost s nimi okamžitě ukončila pracovní poměr a obě ženy se zavázaly k uhrazení dluhu podepsáním směnek. Po starší ženě navíc kvůli vysoké částce požadovali ručitele. Toho si dotyčná obstarala podvodným jednáním, když svému známému dala pod záminkou přefinancování jeho hypotéky podepsat jen částečně vyplněnou směnku, na základě které měl obdržet úvěr. Ve skutečnosti se ale stal ručitelem na její vlastní směnku a pro případ neuhrazení tohoto závazku ručil svou vlastní nemovitostí. Protože žena svůj dluh nesplácela, začala společnost vymáhat peníze na něm. Následně mu byla nařízena exekuce na jeho plat.

Vše se ale nakonec vysvětlilo a ženu tak nyní čeká soud. Byla obviněna a vzhledem k tomu, že ji v roce 2014 pravomocně odsoudil Okresní soud pro Prahu-východ za obdobnou trestnou činnost, je velmi pravděpodobné, že by mohla za mřížemi skončit i na několik let. Trestnímu stíhání čelí i její mladší kolegyně.

S podobnými případy se policie bohužel občas setkává. Také proto upozorňuje všechny potencionální zájemce o sjednání úvěru, aby si před uzavřením smlouvy zjistili dostatečné informace k té které společnosti a při hrazení jednotlivých splátek důsledně dbali na to, aby jim obchodní zástupce částku potvrdil na kartě splátek. Není také od věci společnost po nějaké době kontaktovat a ověřit si stav smlouvy, popřípadě si zjistit, zda na jejich jméno nebyla bez jejich vědomí uzavřena smlouva další.

por. Bc. Eva Stulíková
tisková mluvčí
P ČR Benešov
5. srpna 2015
 

vytisknout  e-mailem