Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Zneužívali sociální dávky

ZLÍN: Policisté obvinili tři podvodníky. 

Dvě ženy a jednoho muže obvinili kriminalisté zlínského oddělení hospodářské kriminality. Všichni tři zneužívali systém nepojistných sociálních dávek, které jim neoprávněně vyplácel úřad práce na základě fiktivních potvrzení. Obviněných bude ale zřejmě mnohem více.
Hlavní podezřelou je pětatřicetiletá žena z Otrokovic, provozní tamní ubytovny. Ta přibližně od května loňského roku až do září roku 2013 jednou měsíčně vydávala potvrzení o ubytování dalším, minimálně šesti lidem, čtyřem ženám a dvěma mužům ve věku od 22 do 41 let. Přitom na ubytovně tito lidé nikdy nebydleli. Když měla přijít kontrola, dovolila jim navštívit pokoje, aby to vypadalo, že zde žijí. Takto jim umožnila nezákonně se obohatit o státem vyplácené příspěvky na živobytí. Každý získal přibližně 3500 Kč měsíčně. Zlínské krajské pobočce úřadu práce tak způsobili škodu ve výši přibližně 160 tisíc korun. Sama provozní žádné odměny neměla, ale tím, že vykazovala vyšší počet ubytovaných lidí, získávala větší provize od svého zaměstnavatele.
Kriminalisté mají důvodné podezření, že celkový počet obviněných lidí bude třináct. Tím také vzroste škoda způsobená Úřadu práce. Ženě i ostatním obviněným hrozí za trestný čin podvod až pět let vězení. Na případ policii upozornily pracovnice úřadu práce.
„Jsem velice ráda, že naši zaměstnanci neberou svou práci na lehkou váhu. Naopak, musím vyzdvihnout jejich snahu o minimalizaci takových případů a ukázkovou spolupráci s orgány činnými v trestním řízení,“ řekla v dnešním tiskovém prohlášení generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. Příkladnou spolupráci na vyšetřování případu s Úřadem práce si chválí i Policie ČR.
 

21. října 2013, mjr. Ing. Jana Macalíková

vytisknout  e-mailem