Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Pomáhali a chránili

ZLÍNSKO: Policisté poskytovali první pomoc zraněné starší ženě a dívce.  

Policisté jsou denně v terénu a řeší různé situace, které souvisí s ohrožením života či zdraví občanů. Koncem září se na Zlínsku odehrály dva případy, kdy policisté poskytovali zraněným lidem první pomoc, přičemž jeden z policistů v době osobního volna.
 
Začátkem října zavolala na linku 158 starší žena, že by chtěla poděkovat policistovi, který jí před několika dny velmi pomohl, když se jí udělalo nevolno, upadla na chodník a poranila se v obličeji.
 
Pětadvacetiletý policista z pohotovostního a eskortního oddělení jel ve svém volnu poslední zářijový den nakupovat do Kauflandu ve Zlíně. Když přijížděl k supermarketu, všiml si starší ženy ležící na chodníku, vedle níž stály další dvě ženy a pokoušely se ji zvednout. Policista zastavil se svým vozidlem u krajnice a šel ženám, kterým se nedařilo zraněnou paní zvednout, pomoci. Žena měla zakrvácený obličej i ruce a nad okem měla obrovský otok. Byla dezorientovaná, zdálo se, že je v šoku. Kolega jí řekl, že jí pomůže, že je policista, aby neměla strach a posadil ji do svého vozidla. Jelikož překážel svým vozidlem projíždějícím autům, odvezl ženu na nedaleké parkoviště u supermarketu, odkud chtěl zavolat rychlou záchrannou službu. Žena uváděla, že to není potřeba, že už se cítí lépe. Mladý policista jí vysvětloval, že by bylo dobré, aby jí lékaři prohlédli, a to především z důvodu poranění hlavy. Paní nakonec souhlasila. Policista ještě pomohl ženě s taškami a předal ji přivolané rychlé záchranné službě, která ji pak odvezla na ošetření do nemocnice.
 
Žena policistovi uvedla, že když vyšla z klimatizovaného obchodu, tak se jí najednou zatočila hlava a spadla na chodník. Nevolnost ji tak překvapila, že si nestihla dát při pádu ruce před sebe, aby náraz ztlumila a tak spadla přímo na obličej.  
 
Druhý případ, při kterém asistoval policista tentokrát z odboru obecné kriminality, má vážnější následky. Šlo o dopravní nehodu mezi nákladním vozidlem a cyklistkou ve Vlachovicích, při které se těžce zranila třináctiletá dívka na jízdním kole. Mladá cyklistka, která neměla při jízdě na hlavě cyklistickou přilbu, po střetu s vozidlem skončila v příkopu, kde zůstala ležet. Službu konající kriminalista, který zrovna projížděl uvedenou obcí, uviděl rozbité auto, a proto zastavil. Pak spatřil řidiče nákladního vozidla a dívku ležící v příkopu, u které už stál voják. Policista běžel ke zraněné dívce a společně s vojákem uložili dívku do stabilizované polohy, prohlédli jí dutinu ústní, zda nemá zapadlý jazyk a ošetřili zranění na hlavě. Snažili se na dívku neustále mluvit, ta nekomunikovala, pouze vydávala nesrozumitelné zvuky. Na podněty však reagovala. Jelikož už bylo navečer a bylo chladno, přikryl policista dívku svojí mikinou, aby neprochladla. Jak sám kolega uvádí, těch asi pět minut, než přijela rychlá záchranná služba, bylo nekonečných. Po příjezdu záchranky pomohl společně s vojákem naložit dívku do sanitky. Slečnu poté s těžkým zraněním převážel vrtulník do nemocnice v Brně. Policisté dopravní nehodu nadále vyšetřují. 

 

8. října 2015,  por. Mgr. Lenka Javorková 

vytisknout  e-mailem