Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Cyklisté, na alkohol pozor!

VSETÍNSKO: Opilá cyklistka způsobila dopravní nehodu. 

Přes dvě a půl promile alkoholu nadýchala včera odpoledne ve Valašském Meziříčí cyklistka, která se na cyklostezce střetla s dalším cyklistou. Za letošní rok jsme v našem kraji přistihli téměř dvě stovky cyklistů, kteří usedli na kola pod vlivem alkoholu. Naměřené hodnoty přesahují ve většině případů hranici jednoho promile, výjimkou nejsou ani hodnoty přesahující tři promile alkoholu v dechu.

K dopravní nehodě s účastí dvou cyklistů vyjížděli včera o půl šesté večer dopravní policisté na cyklostezku u Valašského Meziříčí. Pětatřicetiletá cyklistka přejela při jízdě od Poličné do protisměru, kde se střetla s šestadvacetiletým cyklistou. Oba spadli na komunikaci, přičemž muž utrpěl lehké zranění, se kterým byl hospitalizovaný v nemocnici. Dechová zkouška na alkohol byla u muže negativní, ovšem cyklistka nadýchala 2,76 promile.

Cyklista je podle zákona řidič a platí pro něj stejné povinnosti jako pro řidiče motorového vozidla, například, že nesmí usednout na jízdní kolo pod vlivem alkoholu. Od začátku letošního roku policisté v našem kraji přistihli přes 180 cyklistů, kteří jeli na kole opilí. Naměřené hladiny alkoholu v dechu bývají v našem kraji u cyklistů poměrně vysoké. Jednu z nejvyšších hodnot, 4,12 promile, naměřili morkovičtí policisté cyklistovi v Koryčanech 11. května o čtvrt na tři odpoledne. Vysokou hodnotu zjistili při silniční kontrole 20. července odpoledne i policisté u cyklisty v Dobroticích, který nadýchal 3,45 promile. Hodně podnapilý byl 1. července večer i cyklista v Uherském Hradišti, kterému kolegové naměřili 3,69 promile, tento cyklista dokonce při jízdě vezl vedle svého kola další bicykl.

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích hrozí cyklistovi, u něhož je hladina alkoholu do jednoho promile, ve správním řízení pokuta 2 500 – 20 tisíc, a pokud je hladina alkoholu nad jedno promile (stav vylučující způsobilost), může ve správním řízení dostat pokutu od 25 až do 50 tisíc korun.

31. července 2020, mjr. Mgr. Lenka Javorková

vytisknout  e-mailem