Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství z Ostravy

Ostrava - Realizace „TOXI TÝMU“ za první dva měsíce v tomto roce 

Dalšími úspěchy a svou několikaměsíční činností se mohou pochlubit zkušení ostravští kriminalisté z 11. oddělení obecné kriminality zabývající se trestnou činností, primárně odhalováním distributorů a výrobců drog a skutky s ní související. Kriminalisté Městského ředitelství policie Ostrava za období leden až únor letošního roku obvinili z trestné činnosti nedovolené výroby a distribuce drog 23 osob, z toho je 9 osob stíháno vazebně. Podařilo se odhalit a zajistit mimo jiné 5 varen určených k nelegální výrobě pervitinu. Níže uvádíme dvě rozsáhlé „realizace“, kterými se poslední týdny specializovaný policejní útvar se zaměřením na odhalování TOXI kriminality zabývá.

Kriminalisté 11. oddělení obecné kriminality na začátku letošního února zakročili v Ostravě přímo při výrobě pervitinu proti organizované skupině a zastavili tak jeho další výrobu, distribuci a následný prodej. Komisař proti důvodně podezřelé skupině šesti osob zahájil trestní stíhání (1 žena, 46 let a 5 mužů ve věku 55, 51, 51, 43 a 40 let) a obvinil je ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Pětice obviněných jsou stíháni vazebně. U nejmladšího ze skupiny probíhá vyšetřování na svobodě.

Každý z organizované skupiny měl svou roli při výrobě či prodeji drog. K jejich výrobě bylo použito několik míst v Ostravě. Následný prodej šel za mužem ve věku 51, který trestnou činnost organizoval a řídil. Ze sousedního státu si měli opatřit farmaceutické přípravky, které následně použili k výrobě pervitinu. Od října 2020 do zadržení bylo prokázáno, že důvodně obvinění měli vyrobit minimálně 900g pervitinu. Drogy se měly vyrábět také u jediné ženy ze skupiny, která bydlela v pronajatém domě v Ostravě – Petřkovicích, bez vědomí majitelky nemovitosti. Vyrobený pervitin následně zneužili ke své vlastní potřebě, nebo jej měli prodat dalším uživatelům a to za částku cca 900 až 1000,- Kč / gram. Prodej pervitinu probíhal zejména v sociálně vyloučených lokalitách městské části Ostrava Přívoz a Hrušov. Díky dobré spolupráci s kolegy z Vězeňské služby ČR se podařilo zadokumentovat rovněž distribuci pervitinu do věznice Heřmanice.

V rámci realizovaných domovních prohlídek na několika místech bytových i nebytových prostor kriminalisté zajistili věci určené a sloužící k nelegální výrobě či prodeji drogy pervitin. Jednalo se například o chemikálie, laboratorní sklo a další potřeby k výrobě a distribuci pervitinu. V rámci prohlídek bylo zajištěno rovněž přes 6000 ks farmaceutických tablet, ze kterých by bylo možno vyrobit cca 0,5 kg pervitinu, jehož cena na černém trhu odpovídá částce půl miliónů korun.

Dalším případem se TOXI specialisté zabývali na konci února. V nočních hodinách po násilném vstupu do bytu v Ostravě – Porubě zadrželi 25letou ženu a 37letého muže, podezřelé z nelegální výroby a distribuce metamfetaminu. Kriminalisté v průběhu domovní prohlídky a prohlídky osobního automobilu mimo jiné zajistili kompletní laboratoř, chemikálie, prekurzory a další látky určené k nelegální výrobě pervitinu. Následně komisař zahájil jejich trestní stíhání a obvinil je ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Obviněni minimálně od května loňského roku do doby zadržení v blíže nezjištěném počtu případů měli neoprávněně vyrobit blíže nezjištěné množství psychotropní látky pervitin. Ten měli částečně užít pro svou vlastní potřebu, z části ho měli poskytovat dalším osobám k užívání, ale také ho měli k distribuci. Oba jsou trestně stíháni vazebně. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí svobody v délce trvání až pěti let, ženě, která již byla za trestnou činnost výroby a distribuce drog v minulosti pravomocně odsouzena, jako recidivistce hrozí trest odnětí svobody v délce trvání od dvou do desíti let.

dne 16. března 2021

por. Bc. Eva Michalíko

Odkazy do noveho okna

1 Foto_1

1 Foto_1 

Detailní náhled

2 Foto_2

2 Foto_2 

Detailní náhled

3 Foto_3

3 Foto_3 

Detailní náhled

4 Foto_4

4 Foto_4 

Detailní náhled

5 Foto_5

5 Foto_5 

Detailní náhled

6 Foto_6

6 Foto_6 

Detailní náhled

7 Foto_7

7 Foto_7 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem