Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství z Ostravy

MŘ Ostrava - V posledních dnech se Ostravští policisté setkávají s případy napadení dítěte psem, ať už na veřejných místech tak v domácím prostředí. 

Jeden z vážných případu policisté z obvodního oddělení Hrabůvka evidují z konce května z letošního roku. Žena ve věku 34 let přišla se svým čtyřnohým mazlíčkem na zahrádku jedné z restaurace v Ostravě – Zábřehu a usedla ke stolu, který byl poblíž dětského koutku. Tak jako většina majitelů měla psa uvázat ke stolu. Během své návštěvy v hospůdce si měla zajít na toaletu či objednat pití a tudíž psa neměla pod neustálým dohledem. Jenže pes nebyl řádně zajištěn a neměl náhubek. Mezitím restauraci navštívila maminka s malou dcerou. Holčička si hrála v dětském koutku a během krátké chvilky se začal ozývat dětský pláč. V nestřeženém okamžiku se dívenka zřejmě musela přiblížit k psovi, který neměl náhubek a ten na ni zaútočil. Způsobil ji takové zranění, které si žádalo operativní zákrok. Jeden ze svědků události na místo přivolal záchranáře v součinnosti s policisty. Muži zákona po příjezdu na místo začali zjišťovat příčiny této nešťastné události. Pes již měl nasazený náhubek, který však před incidentem prokazatelně neměl. Majitelka psa s policisty na místě nespolupracovala, její orientační dechová zkouška ukázala téměř dvě promile alkoholu v dechu. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení z podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Nyní se shromažďují veškeré důkazy a provádí se procesní úkony. V případě prokázání viny hrozí podezřelé ženě až jeden rok vězení.

To však není jediný incident, kterým se policisté zabývají. Také v rodinném prostředí i při návštěvě dochází k takovým nešťastným událostem, které zasáhnou ve většině případech děti. Ať už je to při krmení psa nebo při samotných hrátkách se psem. Obracíme na majitele domácích mazlíčků i rodičů, aby své děti poučili.

Doporučujeme:

Pro majitele psů:

Myslete vždy na to, že musíte mít vždy psa pod kontrolou, venku být na vodítku a mít nasazený náhubek. Zahrada či pozemek musí být zajištěn tak, aby volně pobíhající pes neměl šanci utéct, případně nepřeskočil plot a tím neohrozil jiného psa či kolemjdoucí lidi.

Pro rodiče a děti:

Dávejte na své děti pozor a veďte je k tomu, jak se mají správně chovat ke psům. Poučte je, že nikdy nesmí sahat na cizího psa. V době krmení psa na něj nesahejte! V případě, že chce pes zaútočit a není jiná možnost úkrytu, nikdy se k tomuto neotáčejte zády, nejlepší je si kleknout, stočit hlavu do klubíčka a krýt si rukama krk a hlavu.

dne 16. června 2021

por. Bc. Eva Michalíková

vytisknout  e-mailem