Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství z Ostravy

MŘ Ostrava - Senior přišel o větší část peněz přímo před očima …. 

Velmi častými oběťmi trestných činů, především krádeží na osobách jsou právě starší lidé. Svou důvěrou a slabostí přitahují k sobě pachatele, kteří umí využít momentu překvapení a můžou tak připravit seniory jak o osobní věci, tak peníze. To by mohl potvrdit i 83letý muž, který na den 6. září 2021 asi těžko zapomene.

Poškozený senior šel po ulici Jugoslávská v Ostravě Zábřehu, kde už svým věkem na sebe upoutal pozornost neznámého muže. Oslovil ho s nabídkou výhodné koupě, ale senior odmítl, že nemá zájem a pokračoval v cestě. Neznámý muž se však nevzdal a pokračoval v chůzi za starším pánem. Zřejmě seniorovi nedošlo, že ho cizí člověk sleduje a šel přímo do bankomatu. Chtěl si vybrat peníze, které potřeboval na živobytí. Vložil platební kartu, zadal pin a čekal na vydání finanční hotovosti. V těsné blízkosti však stále byl jako stín neznámý muž, který před seniora vstoupil a z bankomatu vzal požadovanou hotovost. Než se stačil poškozený vzpamatovat, pachatel byl pryč i s 10.000,- Kč.

To však není jediný případ, který je 47letému muži kladeno za vinu. To, že se zaměřuje i na starší osoby, potvrdil u výslechu. Jak se však ukázalo, umí také využít nepozornosti lidí. Další nemilou zkušenost má za sebou 55letá žena. Ta si zkoušela kabelku v jednom obchodě v nákupním centru. Její nepozornosti využil právě 47letý muž. Svou kabelku měla položenou poblíž sebe, ale veškerou pozornost věnovala zkoušení nové kabelky. Stačilo jen pár vteřin a její nevšímavosti využil pachatel. Ten měl z kabelky vyndat pouzdro na doklady, ve kterém byly jak osobní doklady, platební karta, ale také 4.000,- Kč. Jeho jednání však zaznamenal kamerový systém a díky osobní znalosti kriminalisté podezřelou osobu rychle ztotožnili.

Komisař 1. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství Ostrava ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření 47letému muži ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě prokázání viny hrozí muži tříleté vězení.

Doporučení

Obezřetnost je stále na místě. Proto vždy když jdete vybrat finanční hotovost do bankomatu, podívejte se kolem sebe a přesvědčte se, že ve vaší blízkosti nikdo nestojí. Až poté si peníze vyberte. Při nakupování mějte svou tašku stále na očích, zapnutou a za žádných okolností ji neodkládejte mimo váš dosah.

dne 18. října 2021

por. Bc. Eva Michalíková

vytisknout  e-mailem