Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství z Frýdku-Místku

Frýdek-Místek - Čerpání důchodu i po smrti otce… 

Dalším oznámením, kterým se policisté z oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku zabývali, bylo přijaté v polovině května 2020. Česká správa sociálního zabezpečení ústředí Praha učinila oznámení o skutečnostech, které nasvědčují, že by mohl být spáchán trestný čin v podobě čerpání starobního a vdovského důchodu u muže i po jeho smrti. To mělo proběhnout v polovině v roku 2018.

Kriminalisté celou skutečnost zaevidovali a ve věci zahájili trestní úkony. Podezřelou osobou se nakonec ukázal syn zemřelého (r. 1967). Po jeho výslechu se potvrdilo, že i po smrti otce na jeho účet, který nebyl zrušen, ČSSZ ve dvou případech zaslala starobní a vdovský důchod. Důvodně obviněný muž ve svém výslechu uvedl, že měl veškeré přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví svého zemřelého otce. Peníze, které tam po jeho smrti přišly z části přeposlal na jiný účet, ke kterému měl přístup a následně tyto použil na pohřeb otce, ale také pro své potřeby. I přesto, že si měl být vědom, že tyto finance neoprávněně použil, myslel si, že by na ně mohl mít z části nárok. Svého jednání muž lituje. Komisařka zahájila trestní stíhání proti 53letému muži z Třince a obvinila ho ze spáchání přečinu podvodu. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Tímto bychom chtěli připomenout veřejnosti, že i v takových smutných a nelehkých situacích je nutno myslet na téze zákona a těmi se také řídit.

por. Bc. Eva Michalíková

10. listopadu 2020

vytisknout  e-mailem