Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství z Frýdeckomístecka

Frýdecko-Místecko - Z rádoby pomocníka se ukázala "hyena" 

Při odhalování protiprávního jednání jsou nám nápomocny kamerové systémy a společnými silami se snažíme, aby Frýdek-Místek byl co nejbezpečnější

Ve vzájemné symbióze spolupracují policisté z Frýdeckomístecka a strážníci Městské policie Frýdek-Místek, kteří mají nejeden společný cíl. Zabránit páchání trestné činnosti a působit preventivně. Jakmile je však způsobeno protiprávní jednání, důležité je odkrytí a následné dopadení pachatele. K samotnému odhalení jsou velkým pomocníkem městské kamerové systémy, které velkou měrou pomáhají při ztotožnění možných pachatelů, zaznamenávají jak samotný děj nebo naopak jsou nápomocné při jejich útěku, a tedy následném trasování podezřelých. Samozřejmostí je dobrá osobní a místní znalost policistů.

Jeden z posledních případů, který v minulých dnech policisté z obvodního oddělení Frýdku-Místku řešili, je až neuvěřitelný. Z muže, který pomohl 77leté ženě, se vyklubal podezřelý. Také díky městskému kamerovému systému se podařila rozkrýt krádež peněženky. Vše začalo pádem starší ženy, která šla po schodech v podchodu. V tom jí „přispěchal“ na pomoc neznámý muž, pomohl seniorce zpět na nohy, podržel jí kabelku a dokonce ji chtěl i kousek doprovodit. Jenže zřejmě příležitost dělá zloděje a muž měl v nestřeženém okamžiku z kabelky odcizit peněženku včetně dokladů a finanční hotovosti přes 1.000 korun.

Policisté vyhodnotili kamerové systémy a díky operativní činnosti zjistili totožnost možné podezřelé osoby. Do dvou dnů od samotné krádeže již věděli, že se jedná o 50letého muže. Toho následně k danému činu vyslechli. Nakonec se mužům zákona k samotné krádeži přiznal a za své jednání se omluvil. Jak u výslechu uvedl, za odcizené peníze měl koupit jídlo a alkohol. Ukázalo se, že podezřelý nebyl na místě sám, kdy tam byl se stejně starou přítelkyní. Sice ona u samotné krádeže nebyla, ale věděla, že peníze, za které šli potom společně nakoupit, pocházely z trestné činnosti.

Policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili muži podezření ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě odsouzení podezřelému hrozí až dvouletý trest. Žena si od policistů vyslechla ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání legalizace výnosů z trestné činnosti, za což jí v případě odsouzení hrozí trest až na čtyři roky.

Také díky městským kamerovým systémům se policistům z Frýdeckomístecka daří objasňovat případy, u kterých by prokazování bylo složitější. Jsou tak velkou měrou přínosem při naší práci a přispívají k objasňování.

Slova pana primátora Petra Korče (Naše Město F-M): „Jak je vidět, kamerový systém nemusí mít pouze nálepku represivní, ale jak je i ve Frýdku-Místku opakovaně potvrzeno, výrazně pomáhá dělat město bezpečnějším. Obyvatelé se mohou díky kameře cítit jistě i mimo hlavní trasy, kde případnou trestnou činnost tato zařízení okamžitě snímají a zachytí. Jako město plně spolupracujeme s policií a děláme Frýdek-Místek příjemnějším místem.“ 

dne 7. listopadu 2023

por. Bc. Eva Michalíková

vytisknout  e-mailem