Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství v Ostravě

MŘ Ostrava - Ani kukla na obličeji pachatelům nepomohla… 

Vloupání do velkoskladu objasněno

Policisté z Ostravy 10. prosince 2022 přijali na tísňovou linku 158 oznámení o vloupání do velkoskladu se značně rozsáhlou škodou okolo 3 milionů korun. Cílem neznámých pachatelů byly především tabákové výrobky. Do samotného pátrání byla zapojena desítka policistů, která na případu od prvopočátku intenzivně pracovala. Kriminalisté vyhodnotili zajištěné kamerové záznamy, ze kterých bylo zřejmé, že na místo přijeli dodávkou dva muži. Ti byli maskováni kuklou a na rukou měli rukavice. Předmětná dodávka měla registrační značky od jiného vozidla, proto samotné vytrasování majitele bylo komplikované. Na odhalení totožnosti podezřelých osob měla výrazný podíl místní znalost a plné pracovní nasazení kriminalistů Městského ředitelství policie Ostrava. Následující den muži zákona znali jména možných podezřelých.

Případ si do své gesce převzali kriminalisté celoměstského útvaru 10. oddělení obecné kriminality Ostrava. Jeden z podezřelých mužů byl na základě předchozího souhlasu státního zástupce 13. prosince loňského roku zadržen. Jednalo se o 40letého muže z Ostravy. Po druhém podezřelém 36letém muži bylo vyhlášeno celostátní pátrání a téměř do měsíce byl zadržen kolegy v Brně. Kriminalisty byly provedeny prohlídky bytových a nebytových prostor, při kterých se podařilo zajistit větší část odcizeného zboží. To bylo následně vráceno poškozené společnosti.

Oba muži s kriminalisty spolupracovali a ke svému jednání se doznali. Shodně uvedli, že své role měli jasně rozdělené. Mladší z mužů zajistil dodávku, kterou opravoval. Starší měl vše naplánovat, možná i proto, že ve velkoskladu v minulosti pracoval jako strážný. Sehnali kukly, rukavice, pákové kleště a dodávkou se vydali na lup. Násilným způsobem měli vniknout do areálu a vozidlo zaparkovat u nákladové rampy firmy. Poté měli opět násilně vniknout do vnitřních prostor firmy a postupně auto plnit krabicemi plnými cigaret a tabákových výrobků. Jak sami uvedli, vybírali si dražší značky cigaret. Jakmile měli svůj cíl splněn, odjeli a ještě za sebou zavřeli vrata.

Při samotném prověřování případu kriminalisté odhalili, že tento skutek nebyl jediný, který měli obvinění na svědomí. Již v letních měsících ve stejném velkoskladu měli využít nestřežené chvíle a při provozu odcizit z nákladové rampy dvě krabice s téměř 60 kartony cigaret za více jak 60.000 korun. Další čin měli mít na svědomí v listopadu loňského roku, a to při výstavbě supermarketu v Bravanticích. Tam se měli vloupat do unimobuněk a odcizit několik notebooků, stolní počítač, ale také nářadí. Škoda, kterou způsobili tímto jednáním, byla přes 400.000 korun. V neposlední řadě měli oba obvinění po předchozí domluvě v roce 2021 odcizit osobní vozidlo Škoda Superb. To bylo zaparkované v Ostravě-Svinově, nepojízdné a proto ho pomocí lana měli odtáhlout. Následně ho v garáži měli rozebrat a použít na náhradní díly. Způsobená škoda byla okolo 30.000 korun.

Komisař 10. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání obou mužů pro zločin krádež a přečin poškození cizí věci. Mladšímu muži bylo také sděleno obvinění ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, a to z důvodu, že řídil dodávku i přesto, že má vysloven zákaz řízení na všechna motorová vozidla. Při výslechu uvedli, že svého jednání litují a k nápadu páchání trestné činnosti je dovedla špatná životní situace. V případě odsouzení jim hrozí až osmileté vězení. Oba muži nemají v rejstříku trestu záznam majetkového charakteru.

Policisté proto v takovýchto případech majitelům provozoven doporučují, aby objekty řádně proti vloupání zabezpečili, ať již složitějšími zamykacími systémy, ochrannými mřížemi nebo například uzamykatelnými okenicemi. V případě, že již k vloupání dojde, kontaktujte policii na lince 158 a do objektu nevstupujte.

dne 15. března 2023

por. Bc. Eva Michalíková

vytisknout  e-mailem