Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství v Ostravě

MŘ Ostrava - Také díky signálu GPS na robotické sekačce byli pachatelé dopadeni… 

Kriminalisté z Hrabůvky pátrali po neznámých pachatelích, kteří se soustředili převážně na pozemky společností a jejich kolárny. I přesto, že byla kola či elektrická koloběžka venku pod zámkem, neznámí pachatelé se jich během krátké chvilky zmocnili. V jednom případě vedla jejich cesta do Bohumína, kde před marketem odcizili lankem připevněné elektrokolo. V neposlední řadě na konci června 2022 dokonce překonali oplocení u rodinného domu, kde ze zahrady odcizili robotickou sekačku. To zřejmě netušili, že se jim tato krádež stane osudnou. Robotická sekačka byla totiž vybavena GPS lokátorem a její polohu lze kontrolovat přes aplikaci v mobilním telefonu.

Čtyři dny po krádeži robotické sekačky policisté přijali od poškozeného muže telefonát, že došlo k pohybu sekačky a podařila se zaměřit její aktuální poloha. Ta muže zákona i poškozeného zavedla do prostor řadových garáží v Ostravě-Hrabové. Signál nedokázal určit na 100% přesnou polohu, ale všemu dopomohlo zaparkované vozidlo před garáží. V době krádeže sekačky ho totiž poblíž domu viděl právě poškozený. Policisté si dále všimli, jak v blízkosti garáží sedí žena, kterou díky osobní znalostí znali. Dokonce i poškozený muž po chvilce hlídce uvedl, že ženu viděl krátce po krádeži poblíž domu a ta mu měla říct, že hledá svou kamarádku, kterou ztratila. Muži zákona si veškeré nitky spojili a ženu následně zadrželi. Operativní činností kriminalisté z Hrabůvky zadrželi následující den také komplice a přítele v jedné osobě zadržené ženy. Již od začátku s muži zákona spolupracovali a ke krádeži robotické sekačky se doznali. Po předchozím souhlasu byly provedeny prohlídky nebytových prostor, jak garáže, tak osobního vozidla. Po otevření garážových vrat zřejmě nikdo nečekal, jaké překvapení na kriminalisty čeká. Úplný arzenál jízdních kol, pracovního nářadí, kol k motorovým vozidlům, ale také mince různých měn, 1 palná zbraň a 1 bubínkový revolver i s náboji. V následujících dnech byla provedena prohlídka bytu, ve kterém se oba zdržovali, kde byly zajištěny další jízdní kola, auto rádia, pracovní nářadí, tablety, plynová pistole, ale také osobní doklady cizích (jiných) lidí.

Komisař 3. oddělení obecné kriminality Ostrava obvinil 30letou ženu a 52letého muže ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Celkem jim bylo prokázáno pět skutků, ke kterým se doznali. Není však vyloučeno, že trestní stíhání bude rozšířeno o další činy, v současné době kriminalisté na případu stále pracují. Při výslechu uvedli, že některé odcizené věci měli prodávat a za získané peníze hospodařit. Prozatím je škoda způsobena za více jak 170.000,- Kč. Oba obvinění jsou stíháni vazebně.

Kriminalisté zajistili velké množství jízdních kol a jiných věcí, které s největší pravděpodobností pochází z krádeží, které zřejmě nebyly ani oznámeny. V případě dopátrání původních majitelů, budou zajištěné věci postupně vráceny. U spousty věcí se nám majitele nepodařilo dohledat, proto se touto cestou obracíme na veřejnost, která pozná podle fotografií či videí svůj majetek, aby se obrátila na kriminalisty v Ostravě-Hrabůvce.

dne 3. srpna 2022

por. Bc. Eva Michalíková

vytisknout  e-mailem