Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství v Ostravě

MŘ Ostrava - Objasněná krádež telekomunikační kabeláže – obvinění je měli brát jak ve vzduchu, tak v podzemí… 

Ostravští kriminalisté z 6. oddělení obecné kriminality objasnili hned dva případy krádeže telekomunikačních kabelů. Od března pátrali po skupince mužů, kteří s největší pravděpodobností mohli mít krádeže na svědomí. Operativním šetřením, vyhodnocením zajištěných stop, výzvou v médiích, ale také samotnými poznatky od zájmových osob kriminalisté ztotožnili čtyři muže, kteří měli na krádežích podíl.

V prvním případě skupinka čtyř mužů (27, 29, 31 a 41 let) na začátku března v Ostravě-Vítkovicích po předchozí domluvě měla po žebříku vniknout do podzemního energokanálu. Poté pokračovali na místo činu, tentokrát již v podzemí, kde si měli svítit i tzv. čelovkou. Po několika minutách došli do části, kde si měli postupně nastříhat na kousky sdělovací telekomunikační kabeláž v celkové délce přes 1000 metrů a tento schovat do tašek. Zřejmě se jednalo o „náročnou několikahodinovou práci“, proto podle výpovědi obviněných se na místě měli posilnit alkoholem. Jak měli vše nachystané, společně se měli vydat po stejné cestě „ven na vzduch“, tentokrát i s lupem. Radování a plánování co dál nemělo dlouhého trvání. Tašky byly příliš těžké, proto je měli ukrýt poblíž místa v jedné uličce, kde je měli zaházet větvemi a poté z místa utéct.

V druhém případě se obdobného jednání dopustili již dva členové z předchozí skupiny (27, 42 let) opět v Ostravě-Vítkovicích. Tentokrát protiprávní jednání proběhlo v polovině března téměř v 15metrové výšce. Dle výslechu obviněných měli muži přijet na kolech a spontánně se rozhodli odcizit kabely. Oba dnes již obvinění muži měli vylézt po konstrukci na energomost, kde měli přerušit kabel telefonní linky a odcizili zhruba 50 metrů sdělovacího telekomunikačního kabelu. Opět měli kabely uschovat do tašek a následně s lupen slézt po konstrukci dolů. Při útěku však viděli auto a starší z mužů na místě zanechal jak jízdní kolo, tak tašku odcizených kabelů a dal se na útěk. Část tohoto lupu byla vrácena poškozené společnosti.

Komisař 6. oddělení obecné kriminality zahájil trestní stíhání a obvinil všechny čtyři muže ze spáchání přečinů krádeže a poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena přes 500.000,- Kč. Jak někteří obvinění uvedli, měli v plánu odcizené kabely prodat do sběrných surovin. V případě prokázání viny mužům hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

dne 27. července 2022

por. Bc. Eva Michalíková

vytisknout  e-mailem