Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Chodci, dbejte na svoji bezpečnost

ZNOJEMSKO: Chodci patří k těm nejvíce zranitelným účastníkům silničního provozu. 

     Od začátku letošního roku došlo na silnicích Jihomoravského kraje k šesti dopravním nehodám, při kterých zemřeli chodci. Ani jedna z nich se nestala na Znojemsku. V našem regionu evidujeme letos jeden střet auta s chodcem a ten si naštěstí vyžádal pouze lehčí zranění. Ve statistikách za poslední tři roky evidujeme v okrese Znojmo každoročně zhruba čtyři desítky střetů vozidel s chodci a z nich asi čtvrtinu zavinili chodci sami. Většina kolizí se odehrála na přechodech pro chodce. Loni na Znojemsku nezemřel v souvislosti s dopravní nehodou žádný chodec, v roce 2018 jeden a v roce 2017 dva. 
     Chodci nesmí zapomínat na to, že patří k těm nejvíce zranitelným účastníkům silničního provozu. Z toho důvodu jim připomínáme následující zásady a pravidla.
     "Vidět a být viděn" je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích! Kvůli zvýšení bezpečnosti je vhodné nosit různé reflexní prvky za snížené viditelnosti i v místech s veřejným osvětlením. Dbejte na svoji viditelnost i ve městech a obcích. Reflexní materiály odráží světlo až na 200 metrů daleko (viz obrázek níže).
     Věnujte dostatečnou pozornost dění v silničním provozu. Vždy se před vstupem do vozovky důkladně rozhlédněte. Mobilní telefon v ruce a sluchátka na uších vaši pozornost rozptylují. Snadno pak přehlédnete nebo vůbec nevnímáte přijíždějící vozidlo. Nezapomínejte na oční kontakt s řidičem. Přecházejte silnici teprve tehdy, až o vás řidič opravdu ví, a přednost vám skutečně dává. 

por. Mgr. Lenka Drahokoupilová, 21. února 2020

Odkazy do noveho okna

Chodci - viditelnost

Chodci - viditelnost 

Detailní náhled

Chodci - viditelnost

Chodci - viditelnost 

Detailní náhled

Graf viditelnost - zdroj BESIP

Graf viditelnost - zdroj BESIP 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem