Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Spadla klec

SVITAVSKO: Více jak 3 desítky krádeží PHM objasněny 

     Kriminalistům a policistům v regionu dělala poměrně velké starosti majetková kriminalita, jenž se týkala častých případů krádeží pohonných hmot. Od roku 2008 do letošního března bylo na Poličsku a Litomyšlsku provedeno na více jak tři desítky vloupání do různých objektů, z nichž se následně ztrácely pohonné hmoty.
 

     Všechny tyto případy byly pečlivě studovány, hodnoceny způsoby provedení a také vyhodnocovány stopy, které na místě činu byly nalézány kriminalistickým technikem.

     Doslova mravenčí práce od počátku roku 2008 až do současné doby ovšem přinesla kriminalistům ovoce. Počátkem uplynulého týdne spadla klec.
Policisté v časných ranních hodinách zadrželi čtyři muže středního věku. Jejich benzínové vozidlo bylo nápadně cítit po naftě a osádka rovněž tak.
 
     Následně se ukázalo, že tato čtveřice má s největší pravděpodobností na svědomí právě zmíněných 33 případů vloupání do objektů firem na Poličsku a Litomyšlsku. Ze zaparkovaných vozidel v objektech po odstranění zámků, které zajišťovaly palivové nádrže, odčerpávali naftu. Jindy odstranili matice zajišťující palivové nádrže v zemi. Ne vždy se jim však dařilo. V několika málo případech odcházeli z místa činu s nepořízenou.
 
     Když kriminalisté sečetli ztracené litry PHM za téměř dva roky, tak to číslo je přinejmenším zajímavé. V kanystrech si v průběhu tří let odnesli více jak 12 tisíc litrů motorové nafty v hodnotě několika set tisíc korun. Tato nafta pak končila v rukou pátého podezřelého. Kriminalisté obvinili i pátou osobu figurující v tomto případu. Ta pravděpodobně naftu od čtveřice podezřelých vykupovala s vědomím, že šlo o naftu získanou trestnou činností. Ta údajně končila u dalších odběratelů.
 
     Všech pět osob bylo již obviněno. První čtyři osoby čelí podezření z přečinu krádeže a dvěma z nich v obvinění přibyl další přečin. Tím je poškození cizí věci. Poslední z pětice čelí podezření z přečinu podílnictví. Na tři „výtečníky“ byl podán ze strany policejního komisaře návrh na vzetí do vazby. Soudce návrh akceptoval a trojice byla v doprovodu policejní eskorty převezena do vazební věznice. Zbylí dva jsou vyšetřováni na svobodě.

    Po skončení vyšetřování o osudu všech pěti podezřelých bude rozhodovat soud. (Ilustrační foto PČR)
 22. března 2010
nprap. Anna Štegnerová
tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem