Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Prázdninová nehodovost

PELHŘIMOVSKO: Počet nehod stoupl o třicet  

Prázdninová bilance co do počtu nehod není na Pelhřimovsku příznivá. V porovnání se dvěma měsíci loňského roku policisté během letošních prázdnin zadokumentovali o 30 nehod více. Celkem v červenci (43) a srpnu (53) zadokumentovali 96 nehod.
Následky nehod jsou v porovnání s loňskými prázdninami mírnější. Během letošního července a srpna na pelhřimovských silnicích vyhasl jeden lidský život. O prázdninách roku 2011 zemřely na následky zranění při dopravních nehodách tři osoby. O letošních prázdninách utrpělo těžké zranění 8 osob (červenec 2, srpen 6) a lehké zranění 37 osob (červenec 18, srpen 19). V porovnání s loňskými prázdninami jsou lehká a těžká zranění početně srovnatelná. Lepší bilance letošních prázdnin vychází při vyčíslení celkové škody při nehodách. Zatímco o prázdninách roku 2011 bylo způsobeno „pouze“ 66 dopravních nehod celková škoda se vyšplhala na 7,5 miliónu korun. O letošních prázdninách bylo zadokumentováno 96 nehod a celková škoda vyčíslena na 4,1 miliónu korun.
Hněvkovice 5.8.12.jpg
 
 Nehodu policisté odložili
 Jediná prázdninová tragická dopravní nehoda, při které zemřel řidič vozidla, se stala v neděli 5. srpna v dopoledních hodinách. Po silnici od obce Sedlice směrem na Hněvkovice jel řidič vozidla peugeot. Ve vozidle s jednasedmdesátiletým řidičem seděla stejně stará spolujezdkyně. Na přímém úseku přejel řidič s vozidlem do protisměru a následně do silničního příkopu, kde narazil do stromu. Řidič zemřel na místě, spolujezdkyně utrpěla lehké zranění. Po ošetření v nemocnici byla propuštěna domů. Případ policisté odložili, neboť řidič vozidla zemřel.
 
 
 
 
Příčiny dopravních nehod
Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod se stále řadí způsob jízdy. O letošních prázdninách bylo celkem 58 nehod, při jejichž šetření vyplynul závěr špatný způsob jízdy. Co pod tento termín policisté zahrnují a jaké chyby v dopravě řidiči dělají, vysvětlil vedoucí dopravního inspektorátu v Pelhřimově npor. Rostislav Sůva: „ Především nedodržení bezpečnostní vzdálenosti, přejíždění z pruhu do pruhu při jízdě na komunikaci o více jízdních pruzích v jednom směru a couvání. Obecně můžeme říci, že následky z těchto dopravních nehod nejsou tak vážné jako například při nedodržení rychlosti nebo přednosti v jízdě. Na druhou část otázky lze říci, že se řidiči nevěnují plně řízení vozidla, nechávají se rozptylovat vnějšími vlivy a nedokážou kvalifikovaně odhadnout vzdálenost pro zastavení vozidla.“
 
Další nejčetnější příčinou nehod během prázdnin byly nehody nezaviněné řidičem. Na Pelhřimovsku je to 22 nehod, což je poměrně vysoké číslo. Jedná se zejména o střety s lesní zvěří, s domácími zvířaty či psem.  Při těchto nehodách většinou nejsou zraněni řidiči nebo osádka vozidla, vzniká však vždy škoda na vozidle a dochází k usmrcení nebo následnému uhynutí zvěře. Jen za červenec a srpen dosáhla částka na poškozených vozidlech 730.000 korun.
 
Oproti loňským prázdninám jsme letos zaevidovali méně nehod, jejichž příčinou byla příliš rychlá jízda. Za červenec a srpen loňského roku havarovalo vlivem rychlé jízdy 13 řidičů, za stejné měsíce roku letošního to bylo řidičů 7.
 
Během letošních prázdnin havarovalo 8 řidičů, kteří nedali přednost v jízdě. Obdobná příčina dopravní nehody byla za dva prázdninové měsíce loňského roku stanovena u 4 řidičů.
 
Viník nehody – alkohol
Jízda pod vlivem alkoholu je nebezpečná jak pro řidiče, tak i pro okolí. Bohužel, stále se najdou řidiči, kteří jezdí pod vlivem alkoholu a pak je to již jen krůček k nehodě. O letošních prázdninách policisté evidují celkem 9 dopravních nehod, které zavinil řidič s alkoholem v krvi. Oproti loňským prázdninám je to o pět nehod více. Košetice 5.7.12.jpg
 
Ve čtvrtek 5. července v ranních hodinách jel řidič vozidla Škoda Felicia od obce Košetice směrem na Buřenice. Za levotočivou zatáčkou vlivem opilosti nezvládl řízení vozidla a přejel do protisměru a do silničního příkopu, kde narazil do stromu a do dopravní značky. Následně se převrátil s vozidlem na střechu. Při nehodě byl lehce zraněn osmačtyřicetiletý řidič. Dechová zkouška u řidiče byla pozitivní s výsledkem 2,39 a 2,43 g/kg alkoholu v dechu. Řidiči byla zakázána jízda a byl mu zadržen řidičský průkaz. Hmotná škoda byla vyčíslena na 36 tisíc korun.
 
 
 
 
 
 
 
V sobotu 7. července v odpoledních hodinách se stala nehoda u Zmišovic. Řidič vozidla VW Polo jel od Pelhřimova směrem na Červenou Řečici. Na křižovatce nedodržel dostatečnou bezpečnostní vzdálenost za před ním jedoucím vozidlem Škoda Forman a došlo ke střetu v prostoru křižovatky. Řidič vozidla forman snížil rychlost jízdy z důvodu odbočování vpravo na obec Zmišovice. U řidičů byla provedena dechová zkouška. Pozitivní zkouška s výsledkem 2,41 a 2,26 g/kg alkoholu byla zjištěna u řidiče vozidla VW Polo. U druhého řidiče byla dechová zkouška negativní. Hmotná škoda na vozidlech byla odhadnuta na 60 tisíc korun.
 
 Kuriózní nehody
Letošní prázdninové měsíce se nevyhnuly ani tzv. kuriózním nehodám. Karamboly se obešly pouze s jednorázovým ošetřením,  pomačkanými plechy a překvapeným řidičem.

Pelhřimov 8.7.12.jpg

 
V neděli 8. července krátce po poledni zaparkoval řidič vozidlo VW Golf u hřbitova v Pelhřimově. Špatně však zajistil vozidlo proti samovolnému rozjetí. Po jeho odchodu se vozidlo dalo samovolně do pohybu a sjelo do nedalekého parku, kde poškodilo kamenný pomník a část dlažby. Ke zranění osob nedošlo. Hmotná škoda byla vyčíslena na 70 tisíc korun.
 
 
 
 
 
 
 
 
Kuriózní nehoda se stala 18. července krátce po 15:00 hodině v obci Horní Vilímeč. Dvaatřicetiletý muž naskočil pravděpodobně v obci Počátky na zadní část nákladního vozidla Renault Midlum, které obcí projíždělo směrem na Horní Vilímeč. Chodec naskočil na vozidlo tak, že se opíral o zadní nárazník a rukama se přidržoval za kliky ložného prostoru. Řidič nákladního vozidla si muže nevšiml, a proto pokračoval v jízdě až do Horní Vilímče. V obci muž z nákladního vozidla spadl a způsobil si lehké zranění. Provedenou dechovou zkouškou bylo u chodce zjištěno 1,85 promile alkoholu. Zraněný chodec byl převezen do nemocnice k dalšímu ošetření.
 Ka 5.8.12 Žabák.jpg
 
 
Ve večerních hodinách 6. srpna jel řidič osobního vozidla Škoda Felicia v hustém dešti v Kamenici nad Lipou. Při průjezdu ostré zatáčky u místního rybníku Žabák nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky a počasí a vjel do rybníka. V rybníku s vozidlem zastavil, přičemž došlo k částečnému zatopení vozidla. Řidič vyvázl bez zranění. Hmotná škoda byla odhadnuta na 15 tisíc korun.
 

 

 

 

 

por. Bc. Hana Kotková, komisař
5. září 2012

vytisknout  e-mailem