Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Krav maga - další seminář pro naše policisty

KRAJ - Výcvik vedl profesionál z Francie Jean Paul Jauffret. 

Jean Paul v akciJean Paul v akciVčerejšího dne proběhl další celodenní seminář pro vybrané policisty ve vlakuve vlakuKrajské pořádkové jednotky Pardubického kraje zaměřený na výuku bojového systému krav maga. Seminář tentokrát vedl Jean Paul Jauffret, francouzský instruktor tohoto bojového systému. Jean Paul má za sebou několikaleté praktické zkušenosti z ozbrojených složek. Působil nejen ve Francouzské cizinecké legii, ale také u speciální jednotky francouzské policie. Je evidentní, že se jedná o skutečného profesionála.  

Již koncem srpna proběhl v Pardubicích pro policisty „opakovací“ jednodenní trénink krav maga, a to opět pod záštitou České pobočky Mezinárodní KRAV MAGA Federace (IKMF) a jejího prezidenta a hlavního instruktora Ing. Michala Otipky.  

Včerejší dopolední část proběhla v tělocvičně krajského ředitelství v Pardubicích. Po hodinové prezentaci na téma teroristických útoků ve Francii, začali policisté pořádkové jednotky cvičit obranu proti útočníkovi ozbrojenému nožem. Nejednalo se však o klasické útoky nožem, ale spíše o nenadále druhy útoků, kdy policista nemá možnost na útoky reagovat hned nebo například použít střelnou zbraň.  Dále policisté procvičili i obranu proti útoku mačetou nebo obranu proti hrozbě střelné zbraně. Samostatnou kapitolou byla obrana vlastní služební zbraně a to proti útočníkovi, který ji chce policistovi vytáhnout z jeho služebního pouzdra. Veškerý tento výcvik je reakcí na aktuální dění ve Francii, zejména na útoky na policisty, ke kterým tam v současné době dochází, a to v počtu jeden ozbrojený útok každý týden. Většinou se jedná o plánované a zákeřně útoky, které policista nečeká.  

Odpolední část proběhla následně v depu vlakového nádraží Pardubice, a to přímo ve vlakové soupravě. Je nutné zdůraznit, že policisté zde nezasahovali jako pořádková jednotka, ale jejich zákrok byl postaven na zákroku dvou až tří policistů, takzvané „prvosledové hlídky“, jelikož policisté pořádkové jednotky jsou právě v těchto hlídkách zařazeni.  Policisté museli během krátké chvíle řešit ve vlakové soupravě různé druhy ozbrojených útoků – nožem, mačetou nebo střelnou zbraní. Všechny útoky byly vedeny v reálném prostředí vlakové soupravy, při využití různých ochranných pomůcek s maximální intenzitou.

„Vlaková souprava je specifické místo pro zákrok, je zde hodně lidí, málo prostoru, ne vždy je možné použít proti ozbrojenému útočníkovi střelnou zbraň. Právě pro tyto situace jsou maximálně účinné bojové techniky krav maga. Techniky jsou vesměs jednoduché, ale právě proto fungují v reálném, stresovém prostředí zákroku. Navíc jsou odzkoušené letitou praxí nejen v Izraeli, ale i jiných zemích“ vysvětluje nprap. Mgr. Petr Bačkovský, instruktor Krajské pořádkové jednotky. 

Jak uvedl velitel Krajské pořádkové jednotky mjr. Mgr. Zdeněk Klubrt, jelikož Pardubice mají složitý vlakový uzel, je nutné, aby policisté byli připraveni i na takovéto specifické zákroky ve vlakové soupravě.  

Veškeré procvičované techniky, včetně modelových situací ve vlaku, i úvodní teoretická prezentace na aktuální teroristické útoky ve Francii byly ze strany policistů pořádkové jednotky hodnoceny velice kladně. 

Závěrem patří obrovské poděkování Jean Paul Jauffretovi za neobyčejný seminář, který pro policisty Krajské pořádkové jednotky vedl a také Michalovi Otipkovi a celému jeho realizačnímu týmu instruktorů za uspořádání tohoto semináře.

Seminář z letošního ledna si můžete připomenout zde v tomto odkaze. Fotografii můžete zvětšit kliknutím.

12. září 2017
por. Mgr. Jiří Tesař, tiskový mluvčí
nprap. Mgr. Petr Bačkovský, instruktor Krajská pořádková jednotka Pardubice

vytisknout  e-mailem