Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Nehodovost na Jihlavsku

JIHLAVSKO: V říjnu zemřeli při dopravních nehodách dva lidé.  

V letošním roce zemřelo při dopravních nehodách na Jihlavsku již jedenáct lidí, což je o šest více než ve stejném období loňského roku.
Vzhledem k tomu, že se blíží zima, může řidiče nepříjemně překvapit zhoršená sjízdnost komunikací. Silnice mohou být zvláště v ranních hodinách, na mostech a v lesních úsecích namrzlé, riziko představuje na silnici i rozmočené spadané listí, na kterém se zvyšuje nebezpečí smyku, snižuje se i viditelnost a překvapit může řidiče také čerstvě napadlý sníh. Chtěli bychom na řidiče apelovat, aby jezdili opatrně a ohleduplně. Řidiči by se měli vždy zejména plně věnovat řízení, přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, svým schopnostem a dovednostem a aktuálním klimatickým podmínkám.
 
Porovnání nehodovosti v roce 2010 a 2009
V letošním roce šetří policisté na Jihlavsku v období od ledna do konce října 355 dopravních nehod a dále 405 událostí v silničním provozu. Ve stejném období loňského roku bylo 219 dopravních nehod a 513 událostí v silničním provozu.
V letošním roce při nehodách zemřelo již 11 osob, z toho byly dvě děti. V loňském roce přišlo za stejné období při dopravních nehodách o život pět osob.
Těžké zranění utrpělo letos 23 osob stejně jako v loňském roce.
Dále letos při dopravních nehodách utrpělo 244 osob lehké zranění, v loňském roce jich bylo o šestačtyřicet méně.
Ve čtyřiadvaceti případech zjistili policisté u viníka dopravní nehody požití alkoholu. Ve stejném období loňského roku požilo alkohol 39 viníků nehody.
 
Od začátku letošního roku vznikla do konce října při dopravních nehodách na vozidlech škoda více než 23 milionu korun. Další škody vzniklé při dopravních nehodách byly vyčísleny na více než 5 600 000 korun.
V devětatřiceti případech bylo účastníkem nehody dítě mladší patnácti let, v loňském roce jich bylo ve stejném období o deset méně.
Devatenáct nehod způsobili řidiči nemotorových vozidel, sedm chodci, pětačtyřicet lesní zvěř, v jednom případě došlo k dopravní nehodě v důsledku závady komunikace a příčina jedné nehody byla technická závada na vozidle.
Mezi časté příčiny dopravních nehod patří stále vysoká rychlost jízdy (100 dopravních nehod), nerespektování přednosti v jízdě (40 dopravních nehod), nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a nebezpečné předjíždění. Nejčastěji ale řidiči způsobí dopravní nehodu tím, že se plně nevěnují řízení nebo nepřizpůsobí rychlost jízdy stavu a povaze vozovky (152 dopravních nehod).
K nejvíce dopravním nehodám dochází na silnicích druhé třídy.
 
Dopravní nehody v měsíci říjnu
Říjen se zařadil z hlediska následků na životech osob k nejtragičtějším. V tomto měsíci zemřeli při dopravních nehodách dva lidé. Vyšší počet usmrcených osob byl pouze v březnu.
Na začátku měsíce zemřel po nárazu do stromu řidič nákladního vozidla. Na konci října podlehla těžkým zraněním řidička vozidla po střetu s dodávkou.
V říjnu policisté vyjeli k devětadvaceti dopravním nehodám.
Jedna osoba byla při dopravních nehodách zraněna těžce a šestadvacet lehce.
Celková škoda vzniklá při nehodách byla vyčíslena na více než 4 600 000 korun.
Alkohol policisté zjistili pouze u jednoho viníka dopravní nehody.
Účastníky dopravních nehod bylo šest dětí mladších patnácti let.
K devíti nehodám došlo v obci a k dvaceti mimo obec.
Jednadvacet dopravních nehod způsobili řidiči motorových vozidel, dvě řidiči nemotorových vozidel a k šesti nehodám došlo v důsledku střetu s lesní zvěří.
 
Tragické dopravní nehody – říjen
V pondělí 4. října ráno došlo na Jihlavsku k tragické dopravní nehodě. Před sedmou hodinou ráno jel řidič s nákladním vozidlem Man s přívěsem z obce Kněžice na Stonařov. Vyjel vpravo mimo komunikaci, kde narazil čelně do vzrostlého stromu. Na místo vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Po havárii zůstal řidič ve vozidle zaklíněný a vyprostit ho museli hasiči Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. I přes veškerou snahu zdravotníků šestačtyřicetiletý muž svým těžkým zraněním podlehl. Komunikace byla až do druhé hodiny odpoledne zcela neprůjezdná. Probíhalo zde vyprošťování havarovaného nákladního vozidla a likvidace provozních kapalin, které z něho unikly. Dopravu na místě řídili policisté, kteří vozidla odkláněli na objízdné trasy. Na nákladním vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda dva a půl milionu korun.
V pátek 29. října došlo před půl šestou ráno na Jihlavsku k tragické dopravní nehodě. Řidička vozidla Dacia jela po silnici první třídy číslo 38 ve směru od Havlíčkova Brodu na Jihlavu. Na přímém úseku komunikace před křižovatkou u obce Červený Kříž vjela s vozidlem na pravou krajnici, strhla řízení vlevo a dostala s automobilem smyk. Následně vjela do protisměru, kde se střetla s protijedoucím vozidlem Peugeot Boxer. Čtyřicetiletá řidička vozidla Dacia Logan při nehodě utrpěla zranění, kterým na místě podlehla. Lehce zraněn byl dvacetiletý řidič vozidla Peugeot, který byl ošetřen na místě. Na vozidlech vznikla škoda 130 tisíc korun. Na místo vyjeli policisté skupiny dopravních nehod, provedli šetření a zadokumentování. Po dopravní nehodě byla komunikace průjezdná jedním jízdním pruhem a tvořily se zde kolony. Provoz řídili policisté kyvadlově. Komunikaci se podařilo zprůjezdnit před devátou hodinou dopoledne.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
3. listopadu 2010

vytisknout  e-mailem