Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dopravní nehodovost v květnu

JIHLAVSKO: Při střetu autobusu s drezínou zemřela mladá žena 

V květnu šetřili dopravní policisté na Jihlavsku 48 dopravních nehod. V loňském roce jich bylo ve stejném měsíci 35.
V květnu zemřela při dopravních nehodách jedna osoba, jednalo se o cestující v autobusu. Vloni v tomto měsíci při dopravních nehodách zemřeli dva lidé.
Třešť 25. 5. 2012Třešť 25. 5. 2012
K tragické dopravní nehodě došlo v pátek 25. května v Třešti. Po půl jedné odpoledne vjel řidič linkového autobusu Mercedes Benz na železniční přejezd, v té době jel po železniční trati malý univerzální vozík se strojním vytahovákem pražců a došlo ke střetu. V autobuse cestovalo osmatřicet cestujících, převážně studentů. Ihned po oznámení vážné dopravní nehody vyjeli na místo zdravotníci, policisté a hasiči. Třešťští policisté byli na místě jako první a okamžitě začali pomáhat zraněným cestujícím v autobusu. Během tří minut přijeli na místo nehody hasiči a poté i zdravotníci. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění třiatřicetileté ženy, cizinky. Okamžitě byla převezena do jihlavské nemocnice, kde ve večerních hodinách svým vážným zraněním podlehla. Těžké zranění utrpěli také šestasedmdesátiletá žena a o rok starší muž. Oba byli převezeni do jihlavské nemocnice. Dále bylo zraněno sedmnáct osob, kdy se jednalo o cestující autobusu a strojvedoucího drezíny, všichni byli převezeni do nemocnice. Příčinu a další okolnosti tragické dopravní nehody kriminalisté zjišťují. 
 
 
 
V průběhu měsíce května utrpěly čtyři osoby těžké a 34 lehké zranění. V loňském roce byli ve stejném období při dopravních nehodách těžce zraněni tři lidé a 24 osob bylo zraněno lehce.
V květnu zjistili policisté u jednoho viníka dopravní nehody požití alkoholu, vloni byli takoví řidiči tři.
Při nehodách vznikla celková škoda přes tři a půl milionů korun. Ve stejném měsíci roku 2011 byla škoda přes 2 200 000 korun.
Účastníkem dopravních nehod byly čtyři děti mladší patnácti let, v loňském roce byly tři. Mezi zraněnými dětmi byl také dvouletý chlapec. V pondělí 14. května dopoledne na ulici Havlíčkova v Jihlavě vyjížděl řidič vozidla Škoda Felicia z parkoviště v době, kdy po hlavní silnici jel trolejbus. Řidič trolejbusu musel prudce zabrzdit, aby zabránil střetu s automobilem. Při prudkém brzdění trolejbusu, došlo k pádu jednoho z cestujících. Malý chlapec se při pádu zranil a musel být převezen na ošetření do nemocnice.
 
Nejčastějšími příčinami dopravních nehod, které zavinili řidiči, byl nesprávný způsob jízdy (31 dopravních nehod), nepřiměřená rychlost (8 dopravních nehod) a nerespektování přednosti v jízdě (6 dopravních nehod).
Ve třech případech nebyl viníkem dopravní nehody řidič motorového vozidla. Střetu s lesní zvěří nemohl zabránit řidič autobusu, který jel večer ve směru od obce Zborná na Jihlavu. Do jízdní dráhy mu náhle vběhlo divoké prase a došlo ke střetu.
 
Čtyři lidé se při nehodách těžce zranili 
Dvě těžká zranění si vyžádal střet autobusu s drezínou na železničním přejezdu v Třešti v pátek 25. května.
V pátek 11. května večer skončila těžkým zraněním vyjížďka pro motorkáře na silnici mezi Stonařovem a Třeští. Řidič motocyklu Suzuki při projetí zatáčky vyjel mimo komunikaci do lesa, kde narazil do stromu. Při havárii se řidič těžce zranil a byl převezen do jihlavské nemocnice. Policisté zjistili, že se jedná o řidiče, který za předchozí dopravní přestupky dosáhl dvanácti bodů a řidičský průkaz mu byl zadržen.
 
Stonařov 11. 5. 2012Stonařov 11. 5. 2012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opilý řidič se snažil policistům ujet
V květnu zjistili policisté u jednoho viníka dopravní nehody požití alkoholu.
Opilý řidič se snažil ujet policejní hlídce v neděli 6. května. Při své zběsilé jízdě narazil do směrových sloupků a poté do dopravní značky. Policejní hlídka chtěla vozidlo BMW zkontrolovat před půlnocí na ulici Jiráskova v Jihlavě. Na výzvu k zastavení řidič nereagoval, rychle ujížděl ve směru k tunelu a dále ke sjezdu ve směru na Pelhřimov. V zatáčce vyjel mimo komunikaci, kde autem postupně narazil do čtyř směrových sloupků a následně do dopravní značky, kterou utrhl. Policisté vozidlo zastavili u obce Hosov, u řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 1,36 promile alkoholu. Opakovaná zkouška ukázala hodnotu 1,49 promile alkoholu v dechu.
 
Dopravní nehody s účastí cyklistů
V květnu došlo k sedmi dopravním nehodám cyklistů. Šest cyklistů se při nich zranilo.
Opilý cyklista havaroval v neděli 20. května večer v obci Kněžice. Muž najel předním kolem na krajnici, nezvládl řízení a z kola spadl. Policisté u cyklisty nemohli provést dechovou zkoušku, neboť jí muž vzhledem ke své opilosti nebyl schopen. Po ošetření lékařem byl cyklista převezen na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
Hned dva cyklisté se zranili v úterý 22. května. Po čtvrté hodině odpoledne objížděl řidič nákladního vozidla na ulici U Koželuhů v Jihlavě překážku v době, kdy jela v protisměru cyklistka. Ve snaze vyhnout se střetu s automobilem vjela žena s jízdním kolem mimo komunikaci, kde narazila do zábradlí. Zraněné cyklistce poskytli pomoc a přivolali zdravotnickou záchrannou službu policisté, kteří v tu dobu po ulici projížděli. Cyklistka byla převezena do nemocnice, kde byla hospitalizována. Ve stejný den večer havaroval cyklista u obce Příseka. Po projetí zatáčky vyjel na krajnici, kde havaroval. Při pádu se cyklista zranil a byl převezen do jihlavské nemocnice.
V úterý 29. května odpoledne nedal přednost v jízdě cyklistovi, který jel po hlavní silnici, řidič nákladního vozidla Iveco u obce Antonínův Důl. Zraněný cyklista byl převezen na ošetření do jihlavské nemocnice. O den později došlo po poledni ke střetu vozidla s cyklistou v obci Dobronín. Řidič vozidla Ford Escort při projetí křižovatkou narazil do cyklisty jedoucího po hlavní silnici. Zraněný pětapadesátiletý cyklista skončil po nehodě v jihlavské nemocnici.
 
Havárie trolejbusu se naštěstí obešla bez zranění
K vážné nehodě, která se naštěstí obešla bez zranění, došlo v úterý 22. května v Jihlavě na ulici Žižkova. Před polednem řidič trolejbusu náhle vybočil do protisměru, dále trolejbus pokračoval mimo vozovku, porazil dvě dopravní značky, telefonní budku a narazil do zaparkovaného vozidla Opel Vectra. Trolejbus zastavil až na travnaté ploše v keřích. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Řidiči trolejbusu se pravděpodobně udělalo při jízdě nevolno a v důsledku toho vyjel do protisměru a poté mimo silnici.
 
Jihlava 22. 5. 2012Jihlava 22. 5. 2012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Někteří řidiči podcenili únavu a havarovali
Řadu řidičů v květnu potrápila za volantem únava. V neděli 27. května večer jel řidič vozidla Opel Astra ve směru od obce Zhoř na Rudolec. Na chvilku za volantem usnul, s automobilem vyjel do protisměru a dále mimo komunikaci. Vozidlo narazilo do dřevěného mostku, který poškodilo, a havarovalo do příkopu. Při nehodě se zranila spolujedoucí. Zraněná žena byla letecky transportována do jihlavské nemocnice, kde byla hospitalizována. 
Vážné dopravní komplikace, a to na přibližně deset hodin, způsobila havárie nákladního vozidla Renault s návěsem v úterý 22. května. Ráno jel řidič automobilu ve směru od obce Hubenov na obec Nový Hubenov. Při řízení na chvilku za volantem usnul, vjel s vozidlem nejprve na pravou krajnici, poté na levou, kde došlo k převrácení kamionu a vysypání nákladu. Po nehodě zasahovalo havarované nákladní vozidlo částečně do vozovky a místo bylo průjezdné pouze jedním jízdním pruhem. Dopravu policisté na místě řídili kyvadlově. Vyprošťování nákladního vozidla, nakládání rozsypaného nákladu a likvidace následků havárie skončilo až po půl páté večer.
 
Hubenov 22. 5. 2012Zhoř 27. 5. 2012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
4. června 2012

 

vytisknout  e-mailem