Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dopravní nehodovost v březnu

JIHLAVSKO: Při nehodách zemřeli dva lidé 

V březnu šetřili dopravní policisté na Jihlavsku 44 dopravních nehod. V loňském roce jich bylo ve stejném měsíci 25. V letošním březnu se tak počet nehod v porovnání s loňským rokem téměř zdvojnásobil.
Jihlava 2. 3. 2012Jihlava 2. 3. 2012
Březen byl, bohužel, nepříznivý i z hlediska následků na lidských životech. V první polovině měsíce vyhasly na silnicích Jihlavska dva lidské životy, jednalo se o cyklistu a motocyklistu. V loňském roce v tomto měsíci při dopravních nehodách nikdo nezemřel.
V pátek 2. března odpoledne došlo k tragické dopravní nehodě v Jihlavě. Po ulici Hybrálecká jel na jízdním kole cyklista. Třiašedesátiletému muži se udělalo nevolno a havaroval. Při pádu na zem se cyklista těžce zranil. První pomoc mu poskytl svědek. V oživování dále pokračovali i zdravotníci. Přes veškerou jejich snahu však muž zraněním na místě nehody podlehl.
Život motocyklisty si vyžádala dopravní nehoda v úterý 13. března. V odpoledních hodinách jel řidič vozidla Dacia Logan od obce Rantířov ve směru k chatové oblasti Brádlo. Za ním jel ve stejném směru motocyklista. Řidič osobního vozidla začal na komunikaci otáčet, v té době ho však předjížděl motocykl a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěl jednačtyřicetiletý řidič motocyklu těžká zranění, kterým i přes veškerou snahu zdravotníků na místě nehody podlehl.
 
 
V průběhu měsíce března utrpěly dvě osoby těžké a 13 lehké zranění. V loňském roce byl ve stejném období při dopravních nehodách těžce zraněn jeden člověk a 8 osob bylo zraněno lehce.
V březnu zjistili policisté u jednoho viníka dopravní nehody požití alkoholu, vloni nebyl takový řidič žádný.
Při nehodách vznikla celková škoda přes čtyři a půl milionů korun. Ve stejném měsíci roku 2011 byla škoda přes 1 600 000 korun.
Účastníkem dopravních nehod bylo pět dětí mladších patnácti let, v loňském roce byly tři.
Nejčastějšími příčinami dopravních nehod, které zavinili řidiči, byl nesprávný způsob jízdy (20 dopravních nehod), nepřiměřená rychlost (12 dopravních nehod) a nerespektování přednosti v jízdě (5 dopravních nehod).
V devíti případech nebyl viníkem dopravní nehody řidič motorového vozidla, z toho k pěti nehodám došlo v důsledku střetu vozidla s lesní zvěří (v loňském roce jich bylo ve stejném měsíci deset).
 
Těžké zranění utrpěla řidička a chodkyně
Těžkým zraněním skončila havárie vozidla ve čtvrtek 22. března odpoledne u obce Hladov.  Řidička vozidla Škoda Octavia jedoucí ve směru na Jihlavu s automobilem vyjela vpravo, dále ve smyku vozidlo pokračovalo přes oba jízdní pruhy. Automobil se několikrát přetočil přes střechu a poté zůstal stát mimo komunikaci. Při nehodě byla zraněna řidička a její spolujedoucí. Žena byla s podezřením na těžké zranění letecky transportována do brněnské nemocnice. Její spolujedoucí byl převezen do jihlavské nemocnice.
V pátek 30. března ráno se při střetu s vozidlem těžce zranila chodkyně. Řidič vozidla Škoda Fabia jel po ulici Romana Havelky v Jihlavě. V té době šla po přechodu pro chodce pětasedmdesátiletá chodkyně a došlo ke střetu s vozidlem. Při nehodě se chodkyně těžce zranila a byla převezena do nemocnice.  
 
 
Cyklisté a řidiči motocyklů
„V březnu došlo k výraznému nárůstu celkového počtu dopravních nehod. Zvýšil se také počet nehod s účastí cyklistů a motocyklistů. Lze předpokládat, že o víkendu se jejich počet na silnicích opět ještě zvýší. Řidiči vozidel tradičně na začátku jara zvyšují rychlost jízdy, neboť jsou silnice již suché a řidiči mají pocit, že řízení vozidla za každé situace zvládnou. Obě tyto skutečnosti pak každoročně vedou ke zvýšení počtu dopravních nehod s následky na životech a zdraví účastníků silničního provozu,“ řekl npor. Radek Hamža, DiS., vedoucí dopravního inspektorátu.
 
Řidič vozidla musí předjíždění cyklisty započít včas a s dostatečným bočním odstupem. Při předjíždění musí dát znamení o změně směru jízdy a to před započetím předjíždění i při zařazování se zpět do svého jízdního pruhu. Motocyklisté by si měli dávat pozor na místa, která jsou po zimě ještě pokryta štěrkem ze zimního posypu, a hrozí zde riziko smyku, a dále na výtluky, které se tradičně po zimě na silnicích objevují. „Řidiči vozidel by měli myslet na to, že s přicházejícím slunečným počasím se bude na komunikacích pohybovat zvýšený počet cyklistů, chodců a motocyklistů,“ upozornil komisař Radek Hamža. Jak dále dodal, v neposlední řadě by si řidiči za volantem měli dát pozor na únavu.
Nebezpečí představuje také oslnění sluncem, řidiči musí této situaci přizpůsobit svoji jízdu, zejména rychlost. Riziko oslnění je nejvyšší v době, kdy je slunce nízko nad horizontem, časně ráno nebo v pozdním odpoledni, kdy zpravidla bývá i dopravní špička.
 
Řidiči motocyklů a cyklisté by měli vždy myslet na své bezpečí. Pro motocyklisty je pro jejich bezpečnost zásadní helma a speciální oblečení a obuv určené na motocykl, nejlépe doplněné o reflexní prvky. Cyklisté zvýší svoji bezpečnost zejména kombinací vhodného oblečení jasných barev s reflexními prvky, cyklistickou přilbou a kvalitní obuví. Pro všechny účastníky silničního provozu samozřejmě platí to nejdůležitější a to dodržování ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.
 
Nejčastější dopravní přestupky, kterých se dopouštějí cyklisté, jsou v souvislosti s jízdou po chodníku. U motocyklistů jde především o rychlou jízdu a předjíždění na místech, kde je to zakázáno.
 
Svou jízdu na jízdním kole předčasně ukončila v neděli 18. března odpoledne cyklistka u obce Malý Beranov. Šestačtyřicetiletá žena jela ve směru od Helenína. Před odbočkou na obec Malý Beranov, začala brzdit a přepadla přes řidítka. Při pádu na pozemní komunikaci se cyklistka lehce zranila.  
 
 
Při dopravních nehodách se zranily i malé děti.
Jihlava 20. 3. 2012Jihlava 20. 3. 2012
Zraněním čtyřleté holčičky skončila dopravní nehoda ve středu 14. března odpoledne v Telči na ulici Furchova. Dívka vstoupila náhle do vozovky v době, kdy po komunikaci projíždělo vozidlo Rover, a došlo ke střetu. Do vozovky navíc vstoupila v místě mezi dvěma zaparkovanými vozidly. Při dopravní nehodě se holčička lehce zranila a byla převezena do jihlavské nemocnice.
O dva dny později, v pátek 16. března, došlo večer ke střetu dítěte s vozidlem v Jihlavě. Devatenáctiletý řidič vozidla Škoda Felicia začal na ulici Březinova s automobilem na silnici couvat. V té době stál za vozidlem dvouletý chlapec a došlo ke střetu. Zraněný hoch byl letecky transportován do brněnské nemocnice.
V úterý 20. března bylo další dítě zraněno v Jihlavě při střetu dvou vozidel. Odpoledne na parkovišti před prodejnou na ulici Romana Havelky řidička vozidla Peugeot při couvání narazila do boku projíždějícího automobilu Chevrolet. Při nehodě byla lehce zraněna devítiletá spolujedoucí ve vozidle Peugeot. Dívka byla na ošetření převezena do nemocnice.
Chvilková nepozornost řidiče stojí za zraněním patnáctileté dívky v sobotu 10. března. Řidič vozidla Mercedes jel odpoledne od obce Hladov ve směru ke Kasárenské křižovatce. Při jízdě se plně nevěnoval řízení, vyjel s automobilem do protisměru, a když se snažil vrátit zpět do svého jízdního pruhu, manévr nezvládl a s vozidlem dostal smyk. Vozidlo vyjelo do pole, kde se přetočilo minimálně jednou přes střechu. Při havárii se zranila patnáctiletá spolujezdkyně, která byla letecky transportována do jihlavské nemocnice.
 
Opilý řidič měl téměř tři promile alkoholu
V březnu zjistili policisté u jednoho viníka dopravní nehody požití alkoholu
Vážným ohrožením byl pro ostatní účastníky silničního provozu v pátek 16. března šestatřicetiletý řidič vozidla Škoda Octavia. Automobil řídil s téměř třemi promile alkoholu a v protisměru havaroval. Opilý řidič jel ve směru od obce Hodice na obec Panenská Rozsíčka. Při projíždění zatáčky vyjel s automobilem vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy vlevo mimo komunikaci, kde vozidlo narazilo do meze. Po nárazu se automobil roztočil a do meze následně narazil i zadní částí. Při dechové zkoušce naměřili policisté řidiči hodnotu 2,72 promile alkoholu.
 
Panenská Rozsíčka 16. 3. 2012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Havárie kamionu zkomplikovala dopravu
Na více než šest hodin zkomplikovala dopravu v úterý 6. března na silnici první třídy číslo 23 u obce Mrákotín havárie nákladního vozidla. Dopoledne řidič nákladního vozidla Volvo s návěsem dostal vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy při projíždění zatáčky na namrzlé vozovce smyk, přejel do protisměru, kde nákladní vozidlo narazilo do svodidel a poté vyjelo mimo komunikaci, kde se souprava převrátila na bok. Havarované nákladní vozidlo po nehodě částečně zasahovalo do vozovky. Policisté na místě řídili provoz kyvadlově. Po poledni bylo nutné z důvodu vyprošťování nákladního vozidla silnici zcela uzavřít a dopravu policisté odkláněli na objízdné trasy. Plně zprůjezdnit se komunikaci podařilo až odpoledne. Škodu na nákladním vozidle, návěsu, svodidlech a terénu vyčíslili policisté na 680 tisíc korun. Dále byl poškozen přepravovaný náklad.
 
Mrákotín 6. 3. 2012Mrákotín 6. 3. 2012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
3. dubna 2012

 

vytisknout  e-mailem