Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Elektrokola a páteční dopravní nehody

CHRUDIMSKO – Během pátečního dne naši „nehodáři“ zaevidovali 2 dopravní nehody, na kterých měla účast elektrokola i alkohol, ale každá z nich je úplně jiná. Jedna se stala před desátou hodinou dopoledne v Proseči na křižovatce Pasecká a Čachalova, druhá kolem půl jedné odpoledně v Třemošnici u Penny marketu. 

Zatímco v prvním případě došlo ke střetu cyklistky s řidičem osobního vozidla jedoucího po hlavní komunikaci, v tom druhém měl na nehodě účast pouze cyklista.  V Proseči se žena, která měla vyjet z vedlejší komunikace, střetla s řidičem vozidla Renault Megane. Alkohol u cyklistky policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou, ale u řidiče detekční přístroj naměřil 0,27, opakovaně 0,23 promile alkoholu v dechu. Žena utrpěla zranění, s nimiž byla transportována do nemocnice.

Třemošnická havárie cyklisty odhalila alkohol v hodnotách 1,72 promile. Cyklista jedoucí na motorovém kole Apache Dakotai pravděpodobně nepřizpůsobil jízdu svým schopnostem, vlastnostem elektrokala a komunikaci, vyjel mimo ní a tam havaroval. Při pádu utrpěl zranění, se kterými taktéž skončil v nemocnici. Příčiny a okolností obou událostí jsou předmětem šetření

Znovu připomínáme, že i cyklista je účastník silničního provozu, na kterého se vztahují stejná pravidla jako na řidiče motorového vozidla s nulovou alkoholovou tolerancí. Ač šlo o kolo poháněné elektromotorem, stále se na řidiče pohlíží jako na cyklistu, přesto se jedná o přestupek v dopravě s pokutou až do 50.000 korun. Pokud jde o naměřenou hladinu alkoholu 0,27 promile u řidiče automobilu, v jeho počínání je spatřován přestupek s pokutou do 25.000 korun.

por. Mgr. Eva Maturová
tisková mluvčí
19. srpna 2019

vytisknout  e-mailem