Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Bezpečné přecházení vozovky

CHRUDIM - Preventivní činnost policie 

Dnešního dne 19. února 2010 se vydal policista z Preventivně informační skupiny Chrudim se dvěma policisty z chrudimské Dopravní služby k jednomu z velmi frekventovaných přechodů pro chodce na ulici Palackého v Chrudimi. Tento přechod se nachází u nákupního střediska zvaného Borzna a nemá světelnou signalizaci. Silnice je navíc hlavní komunikací při projíždění Chrudimí.
 

 

Přechod pro chodce z pohledu řidiče:
Řidič má povinnost, s výjimkou řidiče tramvaje, umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl před přechodem pro chodce vozidlo zastavit, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce vozidlo zastavit. Tak zní zákon. Ale realita je mnohdy úplně odlišná. Agresivita a nedisciplinovanost našich řidičů působí mnohokrát více komplikací, než by bylo nezbytně nutné.
 
Přechod pro chodce z pohledu chodce:
Dodržovat povinnosti plynoucí ze zákona o provozu na pozemních komunikacích mají nejen řidiči, ale i ostatní účastníci provozu, tedy i chodci.
Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem předností jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat ne přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji. Tak zní zákon.
 
V průběhu jedné hodiny ranní a jedné odpolední provedl policista s chodci zhruba pětatřicet rozhovorů. Ptal se, jak se chodci cítí při přecházení vozovky v dnešní uspěchané době.   
Nejčastější odpovědí bylo, že mají strach z projíždějících vozidel, ale pokud na přechodu dohlíží na bezpečnost policista, tak se cítí bezpečněji. Pokud zde policisté nejsou je mnohdy dosti obtížné přejít tento hlavní tah na Pardubice.
 
U přechodu bylo jasně viditelné, že pokud jsou v blízkosti policisté, tak se řidiči chovají mnohem ohleduplněji.
 
Musí u přechodů dohlížet policisté na bezpečnost???
 
Snad nemusí.
 
Stačí tak málo!!! - - Dodržovat pravidla provozu na pozemních komunikacích a snažit se předvídat možná rizika. Samozřejmě, že toto platí pro všechny účastníky silničního provozu.
 
19. února 2010 
por. Mgr. Tesař Jiří
tiskový mluvčí
Odkazy do noveho okna

Borzna 3

Borzna 3 

Detailní náhled

Borzna 4

Borzna 4 

Detailní náhled

Borzna 5

Borzna 5 

Detailní náhled

Borzna 6

Borzna 6 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem