Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Mezinárodní den pohřešovaných dětí

OLOMOUCKÝ KRAJ - 25. května Pomněnkový den 

Historie pomněnkového dne sahá k datu 25. května 1979, kdy v New Yorku na cestě do školy zmizel šestiletý Etan Patz. V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil prezident USA Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986. V Evropě se připomíná od roku 2002. V České republice se tento den zdůrazňuje jako tzv. pomněnkový den od roku 2004.
Policie ČR ve spolupráci s Ministerstvem vnitra vytvořilo projekt „Pomozte mě najít“, který je propagován na stránkách www.pomoztemenajit.cz. Kromě dalších užitečných materiálů zde bude prezentováno i nově vytvořené animované video, které je určeno pro děti od 10 let. Snahou akce je upozornit rodiče, děti a širokou veřejnost na rizika, kterým se vystavují pohřešované děti. Za účelem rychlého nalezení ohrožených dětí vznikl také projekt „Dítě v ohrožení“. Jakmile policie vyhlásí pátrání po dítěti v ohrožení, zapojí se do něj ihned vybraná média a na svých webových stránkách zveřejní informaci s popisem pohřešovaného dítěte. Jednat se může o případy, kdy  je dáno podezření, že jej mohl někdo unést nebo má zdravotní potíže, ale může jít také o dítě, které se ztratilo bez jakéhokoli předchozího impulzu, v nepřehledném terénu, v blízkosti vodních toků apod. Zde je třeba jednat velice rychle, neboť každá sebemenší informace o pohybu pohřešovaného může být pro jeho nalezení zásadní. Pro rodiče je rovněž velmi důležité, aby znali kamarády svých dětí, měli přehled o tom, kam jejich děti chodí a s kým se stýkají. Dobré je také mít nastavena pravidla návratu domů z volnočasových aktivit a znát telefonní čísla na kamarády. Na místě je i dohoda s dítětem, že dá rodičům vědět v případě, že se někde zdrží, aby o něj neměli strach. Pokud se dítě neozve a jejich pátrání po kamarádech není úspěšné, je na místě kontaktovat Policii ČR na lince 158.
Pátrá se i po dětech, které utečou z domu nebo z výchovných zařízení. Zde opět vstupuje do pátrání policie. Dítě může mít nějaký problém, se kterým si neví rady, a nechce, aby se o tom dospělí dozvěděli. Je proto důležité s dětmi komunikovat, poradit jim a hlavně je i za drobnosti pochválit. Pokud se jim něco nepodaří, neměli by je hned trestat, ale dát jim šanci věc napravit. Dospělí by si měli řádně všímat svých dětí, jaké nosí oblečení, zajímat se o jejich problémy, kamarády a stanovit si určitá pravidla.
V době od 1. 5. 2019 do 1. 5. 2020 policisté v Olomouckém kraji pátrali po 52 pohřešovaných dětech (děti jsou brány do 18 let věku), z toho 31 dětí bylo ve věku do 15 let.
Dále za stejnou dobu bylo pátráno po 568 dětech z výchovných ústavů (děti jsou brány do 18 let věku), z toho 192 bylo do 15 let věku.
Všechny hledané a pohřešované děti byly v pořádku nalezeny.
Za posledních deset let se v kraji ztratilo a bylo nalezeno díky dobré práci policie, občanů a jiných subjektů, které se často na velkých pátracích akcích podílejí, celkem 4700 dětí.

kpt. Mgr. Marta Vlachová
25. 5. 2020

vytisknout  e-mailem