Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Připravujeme se na Vánoce

BRNO: Policie posílí výkon služby. Na co si dát v předvánočním období pozor?  

Obdobně jako v uplynulých letech budou mít i letos policisté během předvánočního období posílený výkon služby. Od prvního adventního víkendu se budou hlídky více pohybovat v ulicích a obchodních centrech, kde zajistí bezpečnost a posvítí si zejména na kapesní zloděje. Více práce budou mít také dopravní policisté, kteří dohlídnou na silniční provoz, a to především v okolí obchodních komplexů, kde se očekává velká koncentrace nakupujících.

Přesto, že bude v tomto období dbát na vaši bezpečnost více policistů, nezapomínejte ani na prevenci a nedejte zlodějům šanci. Předvánoční období je často velmi hektické. Při shánění dárků a potravin se často zapomíná na základní pravidla opatrnosti.

1. Kapesní krádeže

Vánoce bývají tradičním rájem kapsářských gangů. Přibývá totiž prostor, kde je velká koncentrace lidí (nákupní centra, zastávky a vozidla MHD apod.). Lidé jsou obvykle unavenější a roztržitější, takže je snazší je okrást a navíc v peněženkách jsou oproti běžnému období vyšší sumy.

Pravidla:

  • Peněženku nebo mobilní telefon neodkládejte do vnějších kapes oděvů a zavazadel.
  • Noste odděleně doklady a peněženku.
  • Vyhýbejte se zbytečným tlačenicím a pozorujte svá zavazadla i okolí.
  • Pokud to není nutné, nenoste u sebe velké obnosy peněz a zbytečně s nimi viditelně nemanipulujte.

2. Obchodní centra

  • Peněženky také mizí z  kabelek, případně oděvů odložených v nákupních vozících. Zloděj vyčká na vhodný okamžik, kdy jste zaměstnáni výběrem zboží a kabelku či bundu jednoduše odcizí.
  • Oblíbeným trikem zlodějů je také odjet přímo s naplněným nákupním vozíkem, jehož majitel se cestou od pokladen zastaví u menších obchodů v nákupních komplexech. Nedávejte zlodějům takovou příležitost a nenechávejte plné vozíky před vchody do těchto obchodů. I při brzkém zjištění ztráty je téměř nemožné mezi stovkami lidí s nákupem najít zrovna „Váš“ vozík.
  • Celoročně upozorňujeme, že „Vaše auto není trezor“. Zvláště během předvánočního období byste mohli lehce na riziko zapomenout a přijít tak o již nakoupené dárky.

3. Doprava

  • Před svátečními dny se motoristé nevyhnou ani přeplněným silnicím, zejména v okolí velkých obchodních center. Apelujeme na řidiče, aby se chovali k ostatním ohleduplně, respektovali pokyny policistů a dodržovali předpisy. Nesnažte se dohnat čas ztracený čekáním v kolonách riskantní jízdou, zvyšujete tím riziko pokut i dopravních nehod.

 

Zvukový záznam: 2411.mp3

por. Andrea Cejnková, 24. listopadu 2016

 

vytisknout  e-mailem