Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajstí z Frýdeckomístecka

Frýdek-Místek - Měla padělat lékařské zprávy, aby dostala sociální příspěvky na svou dceru a matku… 

Policisté z oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku dokumentují podvodné jednání třiačtyřicetileté ženy z Třince. Oznámení učinila Okresní správa sociálního zabezpečení již počátkem roku 2018. Obsahem oznámení bylo, že žena již od roku 2013 měla pozměnit lékařské zprávy o zdravotním stavu své matky, tak i své dcery, aby získala sociální příspěvky. 

Začal dlouhý vyšetřovací proces, během kterého kriminalisté shromažďovali důkazní materiály. Těmito byly například lékařské zprávy, odborná vyjádření, posudky, ale také závěrečné zprávy z psychologického a pedagogického posouzení o zdravotním stavu nezletilé dcery. V průběhu toho policisté zjistili, že podezřelá žena měla v lékařských zprávách měnit jejich data, přepisovat texty, uvádět nepravdivé údaje a různým způsobem je upravovat. 

Přestože dcera byla soběstačná, nepotřebovala ve škole asistenta a dosahovala velmi dobrých studijních výsledků jak na druhém stupni základní školy, tak i na střední škole, přepisovala její lékařské zprávy tak, že z nich vyplývalo, že se jedná o nemocnou osobu, které následně byl přiznán 3. stupeň závislosti, z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Například jedna z lékařských zpráv, kterou měla své dceři upravit, aby získala příspěvek na péči, zněla:  

 „Při častých kolapsových stavech a záchvatech je nutný stálý dohled dítěte 24h denně. Bývá v bezvědomí, neví o sobě, nereaguje, neorientuje se v místě ani čase, potřebuje pomoc druhé osoby. Má problémy i s orientací a komunikací. Neujde ani 100 metrů, má závratě, točí se ji hlavička, dušnost, zvracení, bolest na hrudi.“  

Všechny tyto údaje však byly smyšlené. 

Dále v lékařských zprávách u své matky měla žena například přepsat text: „Je dobře pohyblivá“ na text „Je nepohyblivá“.

Svým podvodným jednáním se žena měla obohatit téměř o jeden milion korun. Od roku 2013 do 2018 měla neoprávněně pobírat sociální dávky v podobě příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu a příspěvku na zvláštní pomůcku (motorové vozidlo).

V těchto dnech komisař z oddělení hospodářské kriminality sdělil obvinění ze spáchání zločinu podvod a přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. Žena je stíhána na svobodě. Za počínání ji hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

por. Bc. Eva Michalíková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku, 17. prosince 2019

vytisknout  e-mailem