Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zmanipulované zadávací řízení

Kriminalisté českobudějovické expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) v minulých dnech obvinili tři osoby, které dle jejich závěrů chtěly zmanipulovat zadávací řízení na nadlimitní veřejnou zakázku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). V této věci šlo o pořízení informačního systému v předpokládané hodnotě 20 milionů korun bez DPH.  

Kriminalisté ÚOKFK SKPV obvinili pracovnici MŠMT, společníka jedné společnosti s ručením omezeným a jednoho živnostníka. Popsaný případ je typickou ukázkou v poslední době opakovaně zjišťovaného mechanismu trestné činnosti, který spočívá ve zneužívání postavení zástupce veřejného zadavatele. Obviněné osoby měly po vzájemné domluvě od dubna do konce října roku 2011 uskutečňovat kroky, aby veřejnou zakázku na informační systém získal konkrétní subjekt (živnostník). K realizaci svého záměru chtěly využít společnost s ručením omezeným, která se zabývala prováděním zadávacích řízení pro veřejného zadavatele. Pracovnice MŠMT měla následně zajistit, aby se tato společnost skutečně stala zástupcem ministerstva při zadání zakázky. Následně pak tento trojlístek „ušil“ zadávací podmínky zakázky na míru podnikatele, který chtěl zakázku získat.
 
Případ byl zjištěn náhodně a to v souvislosti s dosud probíhajícím prověřováním rozsáhlého případu tzv. elektronických „losovaček“, kterým se rovněž zabývá českobudějovická expozitura ÚOKFK SKPV. K dokonání trestných činů nedošlo jen díky zásahu našich kriminalistů.
 
Uvedená trojice je obviněna z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a to formou pokusů či účastenství (dle role jednotlivých osob). Trestní stíhání je vedeno na svobodě.
 
plk. Mgr. Pavla Kopecká
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR

vytisknout  e-mailem