Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Zloději se zaměřili opět na seniory

Důvěřivost připravila důchodkyně o více jak 117.000 korun 

ilustrační foto
V úterý (29. 6. 2010) dopoledne oznámila na policejní linku šestaosmdesátiletá seniorka z obce Račice nad Trotinou krádež finanční hotovosti a šperků z jejího rodinného domu. Policisté na místě provedli řádné ohledání a nešťastná paní k události vypověděla, že kolem desáté hodiny dopolední před její dům přijelo osobní vozidlo tmavé barvy. Z auta vystoupila starší žena, odemkla si branku na zahradu a vydala se vstříc důvěřivé seniorce se žádostí o vodu do vozidla. Důchodkyně chtěla ženě vyhovět, a tak jí natočila z venkovního kohoutku vodu. Po chvíli se však nezvaná návštěvnice na dvorek vrátila v doprovodu neznámého muže a opět se dožadovali kbelíku vody. Naplněný kbelík vodou si muž odnesl k autu a žena důchodkyni přemlouvala ke koupi koberců do předsíně. Seniorka však její nabídku nepřijala, a tak se odmítnutá „prodavačka“ vrátila do vozidla, kde seděli další dvě ženy a dva muži. Auto s posádkou následně odjelo na obec Lužany. Důchodkyně se poté vrátila zpět do svého domu, ale hned v předsíni si všimla pootevřených dveří do pokoje, které před jejím odchodem byly zavřené. Pro jistotu chtěla překontrolovat uložené peníze a cennosti, když však zjistila, že trezor s věcmi je uzamčený a klíč je pryč. Až společně s policisty trezor otevřela a nestačila se divit. Z trezoru zmizelo 80.000 korun a šperky, jejichž hodnotu žena nebyla schopna vyčíslit, a proto byla ponechána odbornému vyjádření. Do jejího domu vnikl neznámý zloděj zřejmě v době, kdy se věnovala uvedené nezvané návštěvě a z trezoru ukradl finanční hotovost a šperky. Policisté po zloději zahájili pátrání a případ v současné době šetří pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Nový trestní zákoník pamatuje na takové jednání až pětiletým trestem odnětí svobody.

peníze

Odpoledne téhož dne se na policisty obrátila další nešťastná seniorka s případem krádeže věcí z bytu, ke které došlo na Slezském Předměstí v Hradci Králové. Policejní hlídka na místo okamžitě vyrazila a místo činu řádně ohledala. Dcera okradené paní následně na služebně vypověděla, že si neznámá zlodějka její matku vyhlídla zřejmě během cesty městskou hromadnou dopravou. Společně s důchodkyní vystoupila na zastávce a pod záminkou vyřízení žádosti na umístění do domu s pečovatelskou službou se seniorce vloudila do bytu. Důvěřivá paní dokumenty ve skříni vyhledala a poté na vyžádání nezvané návštěvnice došla pro sklenici vody. Chvilkové nepřítomnosti své oběti však využila zlodějka k prohledání místnosti, kde našla v dóze uloženou finanční hotovost a šperky. Poté se s důchodkyní kvapem rozloučila a byt i s ukořistěným lupem opustila. Zlodějka tak seniorku připravila o finanční hotovost ve výši 37.000 korun. Hodnotu ukradených šperků žena nebyla schopná vyčíslit, a proto byla ponechána odbornému vyjádření.
Podle poškozené mohla být tmavovlasá zlodějka ve věku asi 20 let. Vysoká byla asi 165 cm. Oblečená byla v modré kraťasy a přes rameno měla velkou kabelku tmavé barvy. Policisté v případu zahájili vyšetřování pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, za který zlodějce v případě dopadení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.
 
Policisté vyzývají starší spoluobčany ke zvýšené opatrnosti. Neotevírejte žádným cizím osobám, nebuďte důvěřiví, ale raději v případě podezření telefonujte na bezplatnou telefonní linku Policie ČR 158.
por. Marta Trávníčková
30. června 2010 – foto PČR
 
Rady pro seniory:

vytisknout  e-mailem