Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Zloděje lákají opuštěné zahradní kolonie

JIČÍNSKO, TRUTNOVSKO – Jeden z pachatelů skončil v policejní cele. 

Ilustrační fotoIlustrační fotoHned dva případy vloupání do těchto míst v době nouzového stavu řeší policisté v rámci okresů Jičín a Trutnov.

V uplynulých dnech se v zahrádkářské kolonii zvané Hádek v katastrálním území Jičína pohybovala, pro mnohé z nás, nevítaná návštěva. Ta měla za užití násilí vniknout na souvisle oplocený pozemek a prohledat zde nezabezpečený dřevěný sklad, pergolu i sklep u jedné z místních chatek. Z nalezených věcí zloděje pravděpodobně nic nezaujalo a všechny věci zůstaly na svém místě. S tím se však zřejmě nehodlal spokojit. Následně měl poškodit a prohledat plechový zahradní domek. Zde se jeho předmětem zájmu měly stát dvě travní strunové sekačky. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku přesahující sedm tisíc korun.

Policisté v tomto případě zahájili úkony trestního řízení pro zločin krádeže, za což provinilci v případě dopadení a prokázání viny hrozí až osm let, jelikož uvedený čin spáchal za situace vyhlášeného nouzového stavu z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu vysoce nakažlivé nemoci.

Druhý případ se měl odehrát z úterý na středu 10. března v katastrálním území města Trutnov – Horní Staré Město. Sedmadvacetiletý muž měl nejprve rozbít skleněnou výplň u okna zahradní chatky. Následně měl vniknout dovnitř a uložit se ke zdravému spánku. Při odchodu neměl opomenout vzít si sebou několik lahví nalezeného alkoholu. V té době ještě netušil, že po chvíli bude zadržen policisty z obvodního oddělení v Trutnově. O svém jednání tak mohl nerušeně přemýšlet v policejní cele. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku zhruba jeden tisíc korun.

Muž se tak měl dopustit zločinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody. I v tomto případě se uvedeného jednání měl dopustit za situace, kdy je na celém území České republiky vyhlášen nouzový stav. V případě prokázání viny mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Již několikrát jsme Vás informovali, že za spáchání určitých trestných činů v době nouzového stavu, který by vyhlášen v důsledku události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, stanoví zákon vyšší trestní sazby. Je potřeba si uvědomit škodlivost předmětných trestných jednání, neboť právě v této době je potřeba směřovat veškeré lidské zdroje k odstranění extrémně škodlivého stavu. Z hlediska skutkových podstat s vyšší trestní sazbou se jedná například o krádeže (včetně krádeží vloupáním), podvody, šíření poplašné zprávy, ale i šíření nakažlivé lidské nemoci.

V souvislosti s případy policisté radí, jak předcházet vloupání do domu, bytu či chaty:

  • Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení.
  • Důkladně zabezpečit také ostatní stavební otvory, jako například sklepní okénka, okénka na toaletách, zadní dveře, apod.
  • Vhodné jsou i ochranné folie na okna.
  • Dbáme na řádné uzamykání dveří celého domu.
  • Při odchodu z domu, byť jen na krátkou dobu, pečlivě uzavřeme všechna okna a uzamkneme dveře.
  • Důležitá je i všímavost sousedů. Proto udržujte dobré vztahy a nebuďte lhostejní ke svému okolí. V případě, že uvidíte ve svém okolí podezřelou osobu, ihned kontaktujte linku 158.
  • V současné době lze svůj majetek ochránit i různými bezpečnostními systémy, např. kamerový systém, alarm atd.       
  • Přijdete-li domů a naleznete pootevřené dveře, do bytu vůbec nevstupujte a okamžitě přivolejte policii. Zabráníte tak zbytečnému zničení případných stop po pachatelích.

Ilustrační fotoIlustrační fotoNejenom této problematice se rovněž věnuje projekt na ochranu majetku s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“.

Výše uvedený projekt je především iniciován potřebou informovat veřejnost o nových trendech vloupání do obydlí, které se objevily i v České republice. Představuje souhrn preventivních opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů proti vloupání. Má za cíl v co nejširším měřítku informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech řešení zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů. Hlavními nástroji projektu jsou mobilní aplikace pro občany „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody pro zabezpečení majetku. Ta je volně dostupná v App Store či Google Play. 

Více informací k samotnému projektu naleznete v odkazu ZDE.

nprap. Aleš Brendl
11. března 2021; 12:15

vytisknout  e-mailem