Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Zlínská KOBRA opět v akci

ZLÍNSKÝ KRAJ: Škoda přesáhla tři sta milionů korun.  

Zlínský regionální tým KOBRA dosáhl v krátké době dalšího významného úspěchu v boji proti hospodářské kriminalitě. Policisté Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Zlínského kraje na začátku prosince zahájili trestní stíhání osmi osob ve věku dvacet sedm až čtyřicet šest let a dalších devatenácti právnických osob. Ti všichni jsou obviněni ze spáchání trestných činů účast na organizované zločinecké skupině a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. A způsobená škoda? Ta dosáhla opravdu neuvěřitelné částky. Trojice cizinců za účasti pěti Čechů a devatenácti společností sídlících převážně v Praze zkrátila vůči České republice vlastní daňovou povinnost na DPH o více než tři sta milionů korun.
V polovině roku 2013 přijali zlínští krajští kriminalisté trestní oznámení od Finančního úřadu pro Zlínský kraj na pochybné jednání obchodní společnosti se sídlem na Zlínsku. Podstata podezřelé činnosti spočívala v dovozu zboží z Čínské lidové republiky. Po jeho proclení na území České republiky však společnost u zboží nepravdivě deklarovala jeho export do jiného členského státu Evropské unie. Na základě této fikce následně jako registrovaný plátce DPH uplatnila nárok na odpočet daně.
Zlínští krajští kriminalisté v úzké spolupráci s Generálním finančním ředitelstvím, Finančním úřadem pro Zlínský kraj, Generálním ředitelstvím cel, Celním úřadem pro Zlínský kraj a Celním úřadem pro Olomoucký kraj následně začali odkrývat trestnou činnost mnohem větších rozměrů.
Jednání všech obviněných vykazovalo vysoce organizovanou strukturu s přesnou koordinací a dělbou činnosti. Hlavním organizátorem byl pravděpodobně sedmatřicetiletý cizinec, který prostřednictvím účelově vytvořených společností objednával zboží z Číny, ke kterému nechal vytvořit dokumenty s falešnými údaji o dovozci a zboží. Tyto listiny potřeboval k řádnému a hlavně bezproblémovému proclení. Dokumenty byly následně předkládány celním a finančním úřadům. Tohoto muže zastupovala jeho manželka a další z cizinců.
Ostatní obviněné osoby neoprávněně upravovaly a vyhotovovaly doklady nutné k řádnému proclení, zajišťovaly bezproblémové celní řízení a přepravu zboží. Právnické osoby fungovaly jako tzv. bílí koně, neboť je fakticky ovládala skupina obviněných cizinců. Tyto společnosti vůči orgánům státní správy vystupovaly jako importéři zboží z Číny deklarující následné dodání zboží do jiného členského státu Evropské unie.
Na realizaci zadržení osob a následných domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor se podílelo 22 skupin o celkovém počtu přesahujícím dvě stě osmdesát osob. Opatření probíhalo na sedmadvaceti místech v různých částech republiky. Kromě zlínských policistů a pracovníků finanční a celní správy se akce zúčastnili i kolegové z jiných krajů.
Týmu kobra se podařilo zajistit v rámci daňového a trestního řízení finanční prostředky v objemu 1,26 mil Kč, 4 kontejnerové zásilky se zbožím, 2 bytové jednotky v přibližné hodnotě 5 mil. Kč a 4 luxusní motorová vozidla Porsche, BMW, Mercedes a AUDI v hodnotě asi 4 mil. Kč.
„Primárním cílem koordinační dohody, tzv. Kobry, je zajištění řádného výběru daní a navrácení nelegálně získaných prostředků do státního rozpočtu. Daňové úniky, za kterými stojí dobře organizované skupiny a které umožňují podvodně odčerpávat nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty, způsobují našemu státu miliardové škody. Policisté ve Zlínském kraji zmíněnou kauzou opakovaně ukázkově představují regionální „Kobru“ v podobě, v jaké by měla fungovat v celé republice. Boj s hospodářskou kriminalitou je jednou z našich nejdůležitějších dlouhodobých priorit,“ uvedl policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý. Obviněným osobám, z nichž čtyři jsou stíháni vazebně, hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na deset let. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně – pobočka Zlín.
 
http://video.financnisprava.cz/2014/12/kobra-textil.wmv 
 
 
TK Conti.JPG
 
TK Conti2.JPG
 
TK Conti 3.JPG
 
19. prosince 2014, nprap. Petr Jaroš

vytisknout  e-mailem