Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zkrácení DPH o 67 milionů Kč

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) ukončili vyšetřování zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby dle § 240 odst. 1, 2 písm. a), odst. 3 písm. a) trestního zákoníku. Skupina sedmi osob podle našich závěrů v roce 2017 dovezla do České republiky elektroniku, přičemž v daňových přiznáních měla úmyslně a nepravdivě deklarovat namísto pořízení tohoto zboží z jiného členského státu přijetí tohoto zboží v tuzemsku. 

Zboží mělo být následně pouze fakturačně přeprodáno za účelem zastření jeho původu mezi více společnostmi, ve kterých figurovaly osoby označované jako tzv. bílí koně, které ve skutečnosti měla řídit jen jedna osoba. Cílem bylo předstírání řádných obchodů mezi personálně nepropojenými společnostmi. Následně měla být elektronika prodána konečnému tuzemskému odběrateli. Tyto nepravdivé údaje o nákupu zboží v tuzemsku v daňovém přiznání v důsledku znamenaly zkrácení daně z přidané hodnoty o částku cca 67,5 milionu Kč.
   
Vyšetřování bylo ukončeno návrhem na podání obžaloby a spis již kriminalisté NCOZ předali dozorujícímu státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze. Trestní stíhání osob probíhá na svobodě.
   
Jedním z obviněných organizátorů  je podnikatel v oblasti realit, který byl již v roce 2018 pravomocně odsouzen pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně při dovozu pohonných hmot k trestu odnětí svobody ve výši 6,5 roku.
   
Věc byla zpracována metodou Daňové Kobry. Na případu se s kriminalisty NCOZ podílelo Generální ředitelství cel a Specializovaný finanční úřad.  Součinnost orgánům činným v trestním řízení rovněž poskytl Finanční analytický úřad.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
25. března 2022

vytisknout  e-mailem