Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zkrácení DPH o 295 milionů korun

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) rozkryli v rámci operace s krycím názvem „MAX“ rozsáhlý případ zkrácení DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Škoda, která měla být způsobena České republice, byla předběžně vyčíslena na cca 295 milionů korun. 

Na případu pracovali policisté ÚOKFK od ledna loňského roku, kdy vlastní operativní činností získali informace směřující k organizované skupině, která se měla zabývat obchody s pohonnými hmotami.

Prověřování tohoto případu přivedlo policisty ve spolupráci s Finanční správou ČR ke skupině sedmi osob ve věku od 37 do 56 let. V minulosti  dva muži pracovali jako policisté, a jeden jako příslušník vězeňské služby. Podle závěru kriminalistů ÚOKFK měly tyto osoby dovézt na území ČR nejméně 52 milionů litrů pohonných hmot. K obchodování s pohonnými hmotami měly na území ČR účelově založit nejméně 8 obchodních společností. Do statutárních orgánů měly být instalovány osoby převážně plnící úlohu tzv. bílých koní
 
Pohonné hmoty byly nakupovány ze Spolkové republiky Německo a Rakouska a následně měly být účelově přeprodávány. Kriminalisté ÚOKFK při operaci úzce spolupracovali s Generálním finančním ředitelstvím. V daném případě bylo zjištěno zkrácení daňové povinnosti, ke kterému mělo docházet tím, že za nakupující společnosti byla obviněnými záměrně vyhotovována a podávána nepravdivá daňová přiznání s fiktivními údaji za příslušná zdaňovací období či daňová přiznání nebyla podána vůbec. Pracovníci finanční správy ve snaze snížit objem celkového daňového úniku průběžně prováděli úkony k zajištění nestanovené daně. Celkem bylo vydáno osm zajišťovacích příkazů.
 
K samotné realizaci případu přistoupili policisté v ranních hodinách 1. dubna 2014 poté, co shromáždili dostatečné množství důkazů k podezřelým aktivitám osob. Kriminalisté provedli 8 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při nichž došlo k zajištění důkazního materiálu. Nasazeno bylo celkem 43 kriminalistů ÚOKFK. Při prováděných úkonech spolupracovali policisté ze Zásahové jednotky a Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hl. města Prahy.
 
Následně kriminalisté obvinili 6 mužů a jednu ženu z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na dva hlavní organizátory byl podán návrh na vzetí do vazby, kterému Obvodní soud pro Prahu 5 vyhověl. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody až na 10 let.

Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

 

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
11. dubna 2014


Pod článkem jsou umístěna videa z realizace

vytisknout  e-mailem