Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Země ukrývá stovky pum z války. Mířily na rafinerie, dnes vyklízejí obchody

2. srpna 2011 16:14 Nálezy nevybuchlých bomb v druhé půli července připomněly, že v Česku stále leží nevybuchlá munice z druhé světové války. Historik Jiří Rajlich odhaduje množství leteckých pum na stovky kusů. Zatímco průmyslové a železniční uzly bombardovali hlavně Američané, sever Čech skrývá ruské bomby.  

 

Puma nalezená 24. července 2011 v Plzni | foto: Policie České republiky
 
Devatenáctého července vyjížděli policejní pyrotechnici k obchodnímu centru na kraji Liberce. V navezené zemině se zde skrývala sovětská letecká puma. O pět dní později kopáči na plzeňském sídlišti Lochotín našli bombu, kterou shodili Američané.
"Letecké pumy patří k vůbec nejnebezpečnějším nálezům, se kterými se na našem území můžeme setkat. Především kvůli velkému množství trhaviny, jež obsahují. Setkat se s nimi můžeme nejen v bývalých oblastech cílených spojeneckých náletů, ale díky navážkám zeminy při stavebních pracích prakticky kdekoliv," uvedl tiskový mluvčí policejního prezidia Jan Melša.
Nálety na protektorát
Nálety západních spojenců, operujících často z Itálie, byly řádově masivnější než útoky sovětského letectva. Odpovídalo to technickým prostředkům Američanů.
Protektorát ke konci války tvořil hlavní výrobní základnu nacistů, protože závody v Německu už byly rozbombardované.
O sovětských náletech, při nichž umírali civilisté, se za komunismu mlčelo. Sověti útočili hlavně v oblasti Liberce, Ústí nad Labem, Děčína a Mladé Boleslavi.
Právě pumu z Liberce podle něj našli v zemině, kterou k hojně navštěvovanému centru Nisa Liberec navezli stavbaři. Na první pohled se jevila jako hrouda hlíny. "O to větší nebezpečí představovala, likvidace si vyžádala i vyklizení obchodního centra," podotkl Melša.
Pumu z Liberce pyrotechnici neodpálili - pouze ji zneškodnili a použili pro výcvik budoucích kolegů.
Ruské bomby začaly na Česko pršet v posledních dnech války a jejich smyslem podle všeho bylo zabránit německým vojskům ve snaze ustoupit do amerického zajetí. Publicista Filip Vojtášek na svém webu odhadl počet obětí útoků v posledních hodinách války na více než 1 300, většinou civilistů.
Stovky mrtvých zůstaly také po amerických bombardérech, které cílily zejména na petrochemický průmysl a železniční uzly.
Ne vždy Američané zasáhli vojenský cíl, například při úderu na Kralupy nad Vltavou 22. března 1945 zahynulo 145 Čechů. O dva dny později při náletu na České Budějovice zahynulo celkem 170 lidí.
Časté cíle: Plzeň, Záluží, Pardubice, Kolín, Budějovice...
Historik Jiří Rajlich podle četnosti náletů a faktu, že při každém útoku určité malé procento munice nevybuchlo, usuzuje, že řádově v Česku zbývají stovky kusů letecké munice.
Puma nalezená 19. července 2011 v Liberci
"Zvýšená pravděpodobnost nálezů je v nejčastěji bombardovaných místech. Tedy v Plzni, kde byla nejen Škodovka, ale i seřaďovací nádraží, dále například v Záluží u Mostu, kde byla továrna na umělý benzin. To bylo americkými bombardéry vůbec nejčastěji napadané místo v Česku, ale protože leželo v Sudetech, nebylo to ve všeobecném povědomí," řekl iDNES.cz Rajlich.
K dalším často napadaným místům patřily hlavně Pardubice, Kolín a Ostrava (kde byly opakovaným cílem rafinerie), Brno kvůli zdejší zbrojovce a přilehlým provozům a dále železniční uzly - České Budějovice, České Velenice, Ústí nad Labem, Chomutov, Cheb či Karlovy Vary.
"Většinu nevybuchlých pum odklízeli ještě během války, hned po náletech. Ne všechny samozřejmě našli - a protože půda pracuje, může dnes nevybuchlá letecká puma klidně být desítky metrů od místa dopadu," dodává Rajlich.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zeme-ukryva-stovky-pum-z-valky-mirily-na-rafinerie-dnes-vyklizeji-obchody-1tq-/domaci.aspx?c=A110802_133347_domaci_jw

vytisknout  e-mailem