Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

"Zebra se za Tebe nerozhlédne!" na Liberecku

LIBERECKO - Po celý týden probíhal na Liberecku dopravně preventivní projekt "Zebra se za Tebe nerozhlédne!". Policisté se zaměřili na chodce, zejména na školáky. 

4Během celého týdne od 3. do 7. září 2018 probíhal na území celého Libereckého kraje dopravně preventivní projekt "Zebra se za Tebe nerozhlédne!"

Tento projekt je Policejním prezidiem České republiky realizován ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra České republiky a BESIP Ministerstva dopravy České 1republiky již od roku 2007 dvakrát ročně, a to na začátku školního roku a v jeho druhé polovině. 

Preventivní akce je zaměřena na chodce, zejména na děti, které patří mezi jednu z nejohroženějších skupin obyvatel. Děti bývají velmi zranitelné a k mnoha dopravním nehodám dochází zcela zbytečně, v důsledku jejich nepozornosti, či nedisciplinovanosti. Zároveň mají děti zcela jiné vnímání a odhad než dospělí, a proto je na místě jejich návyky, dovednosti a znalosti neustále upevňovat a prohlubovat. 


V uplynulém týdnu se  mohly děti s dopravními policisty a policistkou z oddělení tisku a prevence setkat především na rizikových přechodech pro chodce, v Liberci například před Základní školou Husova a dále také u Základní školy Dobiášova. Na stanovišti byl přítomen i krajský koordinátor regionálního pracoviště BESIP pan Miroslav Klásek.

S dětmi diskutovali na téma správné chování v silničním provozu a také je zároveň upozorňovali na fakt, že ne vždy mají před řidiči absolutní přednost. Za přítomnosti policistů a policistek si mohly děti samy vyzkoušet správné přecházení a nakonec byly krajským koordinátorem BESIPU a policistkou odměněny drobnými dárky v podobě reflexních prvků, pexes, rozvrhů hodin a notýsků - úkolníčků s radami, jak správně přecházet vozovku. Kromě osvojování si pravidel správného přecházení policisté dětem zdůrazňovali také důležité pravidlo "Vidět a být v provozu viděn", neboť k mnoha tragickým nehodám chodců dochází právě z důvodu nedostatečné viditelnosti.

Nebyla to však jediná místa, kde na děti dohlížela "Zebra". Do akce se zapojili nejen dopravní policisté z celého kraje, ale také mnoho policistů z pořádkové služby. 

V rámci akce proběhly již některé semináře na dopravní tematiku na vybraných základních školách, například na Základní škole Vrchlického a další semináře budou ještě v průběhu měsíce září probíhat.

Statistika: 

Na Liberecku dopravní policisté řešili od začátku letošního roku k datu 6. září 2018 celkem 55 dopravních nehod s účastí chodců. V loňském roce za stejné období vyjížděli k 30 dopravním nehodám s účastí chodců. V letošním roce nepřišel na Liberecku naštěstí žádný chodec při nehodě o život, za celý loňský rok bohužel na Liberecku zemřeli coby chodci tři lidé. 


7. 9. 2018
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí 

vytisknout  e-mailem