Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zebra se za Tebe nerozhlédne!

Dlouholetý preventivní projekt Policie České republiky, který cílí na děti 1. stupně základního vzdělávání a jejich bezpečí v dopravě a osobní bezpečí. 

Zebra se za Tebe nerozhlédne fullZebra se za Tebe nerozhlédne Rady k bezpečnému přecházení a celkově k bezpečnému pohybu v provozu přináší Zebra již od roku 2007. Informace jsou dětem předávány přímo v silničním provozu i na tematických besedách. 

V roce 2019 byl projekt rozšířen o pracovní sešit zaměřený nejen na bezpečnost v silničním provozu ale také na osobní bezpečí.     

Na děti čeká každý týden jedno téma navazující na aktuální roční období a s ním spojená úskalí (nejen) v dopravě. Děti se při práci se sešitem prostřednictvím různých úkolů, které podporují kreativitu a ověřují znalosti z českého jazyka a matematiky i všeobecné vědomosti, hravou formou dozví nebo si zopakují, jak se pohybovat v provozu bezpečně v roli chodce, cyklisty, cestujícího v MHD či spolujezdce. Úkoly a tématy provede malé čtenáře oblíbená Zebra, která s inovací projektu získala novou podobu.

Obtížností úkolů odpovídá pracovní sešit zejména 3. a 4. třídám základních škol. Děti mohou se sešitem pracovat jak ve školním, tak v domácím prostředí. Využití proto může najít také ve školních družinách, domech dětí a mládeže, dětských domovech, volnočasových kroužcích, zájmových sdruženích, která se věnují bezpečnosti v dopravě a dopravní výchově aj. V návaznosti na zvýšený počet ukrajinských dětí ve školských zařízeních je sešit k dispozici také v ukrajinském jazyce. 

Materiál je volně dostupný a pracovat s ním tak v případě zájmu může každý.

Od září 2021 kreslená Zebra ožila v podobě krátkých zábavných videí, která tematicky navazují na pracovní sešit. Videa jsou dostupná na policejním Youtube kanálu. K začátku školního roku byly zveřejněny dva úvodní spoty a  další budou přidávány po celý školní rok 2021/2022.

Pro snadnější dohledání informací o preventivním projektu již funguje jednoduchý odkaz na stránkách www.policie.cz/zebra. Nejen děti, ale i pedagogičtí pracovníci a rodiče zde snadno a rychle najdou užitečné informace včetně krátkých videí, která mohou využívat k debatám na téma bezpečně v silničním provozu.

pplk. Veronika Hodačová
oddělení prevence

vytisknout  e-mailem