Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Zbraňová amnestie pomalu končí

KRAJ: Využijte poslední dny k beztrestnému odevzdání nelegálně držených střelných zbraní, střeliva, munice a výbušnin. 

Už jen několik posledních dnů zbývá opozdilcům, aby se v rámci zbraňové amnestie obrátili na policisty, a předali jim jejich nelegálně držené střelné zbraně, střelivo, munici anebo výbušniny. Tato celorepubliková akce, která začala v na konci letošní ledna, totiž končí 31. července 2021. Tím končí i zánik beztrestnosti za trestný čin nedovolené ozbrojování, kdy odhaleným hříšníkům může dokonce v krajním případě hrozit i několikaletý pobyt za mřížemi.

V případě, že se na policisty obrátí vlastník podobně držené střelné zbraně, obdrží od nich potvrzení o předání a následně se zbraň podrobí kriminalistické expertíze, která případně vyloučí, že se zbraní nebyl spáchán trestní čin a po splnění dalších podmínek, může majitel dokonce požádat o její legalizaci nebo ji jednoduše nechá ve vlastnictví státu.

Bohužel někteří lidé naprosto zbytečně riskují a vystavují nebezpečí nejen sebe, ale i ostatní. Policistům na oddělení totiž přinášejí i výbušniny, rozbušky a podobné předměty, které vyžadují odbornou manipulaci. Stejně tak tomu bylo i v pondělí v Brně. Na služebnu v centru města se dostavil oznamovatel, který překvapeným policistům kromě devíti kil střeliva nejrůznější ráže, předal i téměř jedno kilo nalezeného střelného prachu. Na místo tak musel vyrazit pyrotechnik, který si nejstarší známou výbušninu převzal k odborné likvidaci. V těchto v případech policisté radí. Nikdy s podobně nebezpečným materiál sami nemanipulujte a vždy volejte na tísňovou linku 158.

Statistika:

1.3.1996 – 31.08.1996 - odevzdáno 3704 zbraní kategorie A, B nebo C

1.1.2003- 30.06.2003 - odevzdáno 4192 zbraní kategorie A, B nebo C

1.1.2009 – 30.06.2009 - odevzdáno 7897 zbraní kategorie A, B nebo C

1.7.2014 – 31.12.2014 - odevzdáno 5744 zbraní kategorie A, B nebo C 

Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál - odkaz na kontakty pro veřejnost.

por. Bc. Petr Vala, 14. července 2021.

vytisknout  e-mailem