Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Závěry v případu zdravotních komplikací pacientů

LIBERECKO - Liberečtí kriminalisté ukončili vyšetřování případu otravy několika osob, k němuž došlo v Nemocnici Frýdlant 

Na sklonku listopadu loňského roku jsme informovali o přijatém oznámení v souvislosti s možnou otravou pacientů v nemocnici Frýdlant. Odkaz na článek naleznete zde. V případu vyšetřující policisté bezprostředně po přijatém trestním oznámení zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření z ublížení na zdraví na více osobách, k němuž mělo dojít při provádění operačních zákroků a z důvodu rapidního zhoršení pooperačního stavu některých z pacientů.

Bezprostředně po přijatém oznámení provedli kriminalisté množství neodkladných úkonů v nemocničním zařízení , kde zajistili řadu stop důležitých pro trestní řízení. Provedli také ohledání místa činu, a s ohledem na podezření z možného zhoršení zdravotního stavu operovaných pacientů k případu okamžitě přibrali odborníky a znalce z oborů mikrobiologie a toxikologie, k provedení zkoumání zajištěných stop a vzorků.

V případu podaly vysvětlení zúčastněné osoby a byla zajištěna veškerá zdravotní dokumentace. Policejní orgán si například vyžádal také ústavní znalecké posudky z oborů mikrobiologie, epidemiologie, chirurgie, klinické farmakologie, soudního lékařství, anestezie a resuscitace, ale také biochemie či laboratorní diagnostiky.
Závěry ze šetření policejního orgánu a na základě vypracovaných znaleckých posudků nebyla prokázána příčinná souvislost mezi poškozením zdraví pacientů a jednáním konkrétní osoby. Případ byl tedy ukončen a odložen s odůvodněním, že k odložení nebo jinému vyřízení věci došlo proto, neboť  nešlo ve věci o podezření z trestného činu a nebylo možné na místě vyřídit věc jinak.

Zároveň kriminalisté v průběhu vyšetřování nezjistili příčinnou souvislost mezi nesprávným používáním anestetika a způsobenými zdravotními následky pacientů. V rámci rozsáhlého šetření však kriminalisté zjistili, že způsobem, jakým bylo anestetikum aplikováno, mohla být porušena povinnost postupovat podle schválených souhrnných údajů o přípravcích uložených zákonem o léčivech a porušením této povinnosti je možné kvalifikovat tuto skutečnost jako přestupkové jednání podle zákona o léčivech. Z toho důvodu byla věc odevzdána k projednání správnímu orgánu.

11. září 2019
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

vytisknout  e-mailem