Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Zapojili jsme se do výzkumného projektu Beterka

Projekt se týkal využití infračervených technologií, nyní bude k vidění v plzeňské Techmanii. 

V plzeňské Techmanii si nyní můžete prohlédnout novou expozici, která je zaměřena na využití infračervených technologií především u složek integrovanného záchranného systému, tedy i ze strany Policie České republiky.

Právě infračervené technologie používají např. policisté z pořádkové jednotky při pátraní po pohřešovaných či hledaných osobách, jejich uplatnění můžeme nalézt i v jiných složkách – např. u cizinecké policie, zásahové jednotky apod.

Jak využívat tyto technologie lépe, jak je zdokonalit, jak pomocí nich ulehčit práci policistům?  Nejenom na tyto otázky byl zaměřen projekt Beterka, jehož autorem je prof. Milan Honner z výzkumného centra NTC Západočeské univerzity v Plzni. Základní myšlenkou tohoto vědeckého záměru bylo rovněž využití infračervených technologií v dobách pandemických hrozeb.

Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje bylo o možnosti zapojit se do tohoto vědeckého projektu osloveno prof. Milanem Honnerem více než před rokem. Od té doby proběhla nejenom na našem ředitelství, ale i na půdě univerzity řada schůzek, jednání i odborných diskusí.  Společně s realizátory projektu ze západočeské univerzity jsme několikrát navštívili specializovaná pracoviště Kriminalistického ústavu, kde bylo možné vědecké hypotézy týkající se aplikace infračervených technologií odborným způsobem změřit a následně zjištěná data také vyhodnotit. V průběhu našich setkání vyvstala řada nových odborných témat, která budou předmětem naší další vzájemné spolupráce, a to s týmem pracovníků z vědeckého centra NTC Západočeské univerzity v Plzni a kolegy z Kriminalistického ústavu. 

V pondělí 13. června byla expozice k projektu Beterka slavnostně otevřena odborné veřejnosti.  Ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje plk. Jaroslav Vild, který se tohoto aktu osobně zúčastnil, poděkoval všem aktérům za spolupráci a vyzdvihl také důležitost vědeckých disciplín ve vztahu k Policii České republiky.

Od prvopočátku do realizace tohoto projektu uběhlo již několik dní a výsledek si nyní můžete prohlédnout v plzeňské Techmanii i vy sami. Slavnostní otevření pro veřejnost se konalo 18. června. Návštěvníci se mohli těšit  kromě jiného z dynamických ukázek policejních psovodů a policistů ze zásahové jednotky. Mohli si vyzkoušet udělat si otisky prstů, malé i velké „kluky“ potěšili kolegové z balistiky s připravenou ukázkou sbírky zbraní nebo ukázka výstroje a výzbroje zásahové jednotky.  K vidění byla i část našeho vozového parku, pro děti jsme měli připravené rady na prázdniny a drobné dárky a ti starší se mohli dozvědět spousty informací o práci u Policie České republiky. 

Expozice pro vás budou k vidění i nadále. Přijďte se podívat a vyzkoušet si i náš „živý“ exponát v expozici Policie ČR, protože u nás jednoduše zazáří každý. :-) 

Závěrem děkujeme za veškerou spolupráci odbornému týmu pod vedením prof. Milana Honnera, kolegům z Kriminalistického ústavu, Techmania Science Center – zejména pak Mgr. Kristýně Nové a všem dalším kolegyním a kolegům, kteří se do projektu zapojili.

mjr. Mgr. Pavla Burešová
17. 6. 2022

vytisknout  e-mailem