Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zaměřeno také na železniční přejezdy

Ms kraj: Policisté kontrolovali předpisy v souvislosti s železničními přejezdy 

Po několik dnů se mohli řidiči na silnicích v místech železničních přejezdů setkat s policejními hlídkami. V Moravskoslezském kraji totiž proběhla dopravně bezpečnostní akce, při které se policisté zaměřili právě na dodržování předpisů ve vztahu k železničním přejezdům. Kontrolovali ale veškerá ustanovení zákona o silničním provozu, tedy dodržování povolené rychlosti, technický stav vozidel či zda řidiči nedrží při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

Akce probíhala po celý minulý týden ve všech okresech kraje. Zapojily se do ní tři desítky dopravních policistů. Obecně je možné konstatovat, že nerespektování pravidel při jízdě (popřípadě chůzi) před a přes železniční přejezdy může mít i fatální následky. Z dostupných statistik zjistíme, že v minulém roce došlo v našem kraji k 13 srážkám s vlakem (co se týká následků - 2x smrt, 4x těžké a 4x lehké zranění). Letos od ledna do konce května evidujeme 3 srážky s vlakem (1x lehké zranění). Z pohledu místa dopravní nehody, u železničních přejezdů nebo na nich došlo loni k 29 dopravním nehodám (10x na nezabezpečeném železničním přejezdu a 19x na zabezpečeném), za pět měsíců letošního roku to bylo 15 nehod.

Fotografie jsou ze stanoviště v Ostravě. Video je dostupné zde: https://www.youtube.com/…6Ys

Výsledky akce
Policisté zkontrolovali 270 vozidel. Zjistili celkem 88 dopravních přestupků, přičemž 63 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přes 27 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili zbývajících 25 přestupků.
V souvislosti se železničními přejezdy zjistili policisté 14 dopravních přestupků, přičemž v polovině případů (7) se jednalo o nedodržení stanovené rychlosti. 
Při pohledu na konkrétní porušení dopravních předpisů zjistíme, že celkem 18 řidičů překročilo povolenou rychlost jízdy a 2 osoby nepoužily bezpečnostní pásy. Policisté zjistili také 14 přestupků řidičů, kteří drželi při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Nevyhovující technický stav mělo 6 vozidel, jednoho přestupku se dopustil chodec.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 16. června 2021

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem