Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Zaměřeno na zranitelné! Celý kraj byl opět v akci.

Praha venkov – ZÁPAD – Policisté ze Středočeského kraje mají napilno. Na Praze – západ jsme se také zapojili do silničních kontrol. 

Po celé republice koncem prázdnin přicházejí na řadu ještě častější kontroly na silnicích než v jejich průběhu. Tentokrát jsou zaměřeny na zranitelné účastníky silničního provozu, kterými jsou zejména chodci, cyklisté a motocyklisté. Ve Středočeském kraji tomu nebylo jinak.

Do krajské dopravně bezpečnostní akce, která proběhla 23. a 24. srpna, se zapojilo z Prahy venkov - Západ celkem 22 policistů z dopravního inspektorátu a obvodních oddělení.

Policisté se zaměřili u zranitelných účastníků silničního provozu převážně na kontrolu jejich chování a dodržování povinností, dále pak u řidičů užitkových vozidel na dodržování povinností při přejíždění a jízdě v jízdních pruzích, dodržování dopravního znamení a rychlost jízdy. V průběhu opatření samozřejmě kontrolovali i řidiče osobních vozidel, pátrali po osobách, věcech a odcizených vozidlech.

Během akce policisté zkontrolovali celkem 82 řidičů motorových vozidel, motocyklistů a cyklistů. Celkem hlídky zjistily 17 dopravních přestupků. Nejčastěji se policisté potýkali s nepředložením tzv. zelené karty a nevyhovujícím technickým stavem vozidla. U jednoho řidiče vozidla policisté zjistili řízení pod vlivem alkoholu.

Policisté většinu přestupků vyřešili na místě v příkazním řízení udělením pokut v celkové výši 1.900 Kč a 2 přestupky oznámili příslušnému obecnímu úřadu.

Tentokrát se porušení dopravních předpisů dopustili i motorkáři, cyklisté a chodci.

Častým porušení předpisů u cyklistů mladších 18 let je nepoužití ochranné přilby za jízdy. Tento přestupek policisté většinou řeší domluvou, avšak tentokrát za něj udělili pokutu. Nejde však o sankci, která za přestupek hrozí či je udělena, ale o ochranu zdraví a života mladých cyklistů. Připomeňme si, že podle § 58 odst. 1 zák. č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, „Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.“

Hlavním cílem všech dopravně bezpečnostních akcí je ovlivnit nekázeň všech účastníků silničního provozu, zvýšit bezpečnost na silnicích a zároveň také plynulost provozu, a snížit tak dopravní nehodovost.

S koncem prázdnin a začátkem školního roku policisté budou i nadále pokračovat ve svých snahách o zajištění bezpečnosti na silnicích prostřednictvím dalších dopravně bezpečnostních, ale i preventivních akcí zaměřených na dodržování dopravních předpisů.

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – ZÁPAD
28. srpna 2023

Odkazy do noveho okna

190435792_4098400150198861_8814144817923575843_n

190435792_4098400150198861_8814144817923... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem