Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Nepodávejte zlodějům pomocnou ruku

„Ukradli mi peněženku, byla v tašce v nákupním vozíku. Vozík jsem měl, ale stále na očích.“ S takovým to oznámením se policisté setkávají skoro každý den. Po zhlédnutí kamerového záznamu z nákupního centra však policisté často zjistí, že okradený zákazník nechal nákupní vozík s kabelkou či taškou, ve které měl mít peněženku, u regálu a vůbec jej nesledoval po dobu několika minut. 

Nakupující v obchodních centrech nevědomky mnohdy napomáhají zlodějům, kteří využívají jejich nepozornosti a z odložené tašky na nákupním vozíku si pak vyberou vše, co je cenné.  V kabelce nejsou uložené pouze doklady, ale mnohdy i klíče od bytu či auta a doklady. Zloděj s občanským průkazem často odcizí i klíče od bytu a způsobené škody jsou mnohdy nevyčíslitelné. Mnoho lidí si nechává v peněžence uschovaný i PIN od platební karty, pokud se dostane do nepovolaných rukou, pak majitel bankovního účtu přijde v krátké době o veškeré úspory.
Policisté proto doporučují:
  • kabelku neodkládejte na nákupní vozík
  • peněženku nenechávejte volně položenou na zboží v nákupní tašce
  • vždy dbejte na to, aby vaše zavazadla byla zavřená
  • větší peněžní obnos si raději rozdělte na menší částky a uschovejte je raději ve vnitřních kapsách oděvu
  • při zkoušení oblečení si kabelku neodkládejte na zem, pověšte si ji do kabinky tak, aby  jste  ji měli na očích, případně ji dejte podržet osobě, kterou dobře znáte
Zloději většinou pracují ve skupinkách, kde nemalou roly hrají i jejich nezletilé děti, které nejsou v době spáchání protiprávního jednání trestně zodpovědné. Jsou si toho plně vědomi a z této situace pak těží.
Svou roztržitostí se sami vystavujeme nebezpečí, že budeme potrestáni dvakrát, málokdo si uvědomuje, že jeho povinností je:
Dle § 14 odst. 1 písm. a) zákona č.328/1999 Sb. o Občanských průkazech- s přihlédnutím ke všem okolnostem a poměrům chránit občanský průkaz před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením nebo zneužitím,
dále
dle §16a odst. 1 písm. a) zákona č.328/1999 Sb. o Občanských průkazech- se fyzická osoba dopustí přestupku tím, že poruší povinnost chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím a dle §16a odst. 3 zákona č.328/1999 Sb. o Občanských průkazech - za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 10 000 Kč.
V případě, že se stanete obětí trestného činu krádeže nebo očitým svědkem trestného činu, kontaktujte příslušníky policie ČR prostřednictví tísňových linek:  158, 112, SMS tísňovou linkou P ČR 603 111 158. Čím více informací policistům o podezřelých osobách poskytnete, tím větší bude šance na jejich dopadení a vrácení vašich odcizených věcí, dokladů či hotovosti.
prap. Veronika Součková - 12.8.2010

vytisknout  e-mailem