Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Zadrženého lupiče poslal soudce do vazby

ČESKOLIPSKO - Na jeho dopadení jsme spolupracovali s městskými strážníky. 

V  pátek v podvečer zadrželi kriminalisté  28letého mladíka s trvalým bydlištěm na Ostravsku, který 20. listopadu kolem deváté hodiny ráno v ulici Československé armády  v České Lípě poblíž místní základní školy oloupil o 6 500 korun 72letou ženu. Tu si vyhlédl téhož dne v centru města u bankomatu Komerční banky, kde se na ni nalepil ve chvíli, kdy si vybírala finanční hotovost na nákup vánočních dárků. Když potom s penězi odcházela, sledoval ji a pod smyšlenou záminkou ji oslovil v místě, kde se zdržovalo minimum lidí. Zde ji požádal o to, zda by mu mohla vyměnit dvoutisícovku za menší bankovky. Paní mu chtěla vyhovět a vytáhla z kabelky peněženku, po které se začal okamžitě sápat. Chvíli se o ni přetahovali, ale vyhrál on,  a i s jejími penězi utekl. Oloupená žena následně zavolala naši tísňovou linku 158. Z události byla silně rozrušená a také zaskočená. Lupič jí naštěstí žádné zranění nezpůsobil, nicméně to, že si troufnul spáchat takový čin za bílého dne poblíž centra města,  nevěstilo do budoucna nic dobrého, a proto jsme po něm začali intenzivně pátrat.

Při tom nám byli velmi nápomocni českolipští strážníci, kterým touto cestou za jejich  spolupráci  na případu  děkujeme. Jejím výsledkem je nejen objasnění listopadové loupeže, ale také potvrzení toho, že stejný pachatel zaútočil  kvůli penězům ještě na jednu ženu. To se stalo 23. října kolem půl jedenácté dopoledne u bankomatu Komerční banky v Hrnčířské ulici v České Lípě. Stejný pachatel pozoroval 73letou ženu při výběru peněz a ještě dříve, než si je stačila vložit do své peněženky, jí bankovky v nominální hodnotě 8 000 korun odcizil a zmizel s nimi v ulicích města.

Po pátečním zadržení jsme ho obvinili ze zločinů loupeže a krádeže, za které mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Vzhledem k tomu, že jde o muže bez stálého zaměstnání a jakéhokoliv stabilního zázemí, který napadl kvůli nedostatku vlastních finančních prostředků  dvě starší ženy, podali jsme státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vyšetřovací vazby. Stejný názor měli na jeho nebezpečnost státní zástupce i soudce Okresního soudu v České Lípě. Ten ho v neděli poslal do vazební věznice, kde stráví nejen letošní Vánoce.  Ponechat ho na svobodě by při jeho způsobu života znamenalo s velkou pravděpodobností to, že by se vysokému trestu vyhýbal a ve své trestné činnosti pokračoval. V České Lípě se zdržoval jen kvůli nové přítelkyni, u které bydlel.

1. 12. 2020
por. Bc. Ivana Baláková
tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem