Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Žádost o informace ve vztahu k zastavování vozidel

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žádost zněla:

„1.) byl po novelizaci zrušen v zákonu 361/2000 Sb. odst. 2 v § 79

Pokud NE, proč není hlídkujícími policisty ustanovení tohoto § řádně plněno a policisté soustavně při zastavování vozidel porušují zákon

2.) má oddělení PČR … ve svém vybavení zastavovací terčík

  • pokud ANO – sdělte počet kusů
  • pokud NE – sdělte důvod absence tohoto vybavení

3.) kolik vozidel pro skrytý dohled má PČR … v současnosti ve svém stavu: uveďte počet, značku a typ vozidla, barvu a RZ, zda jsou tyto vozidla vybaveny mimo modrých zábleskovek také světelným nápisem STOP či POLICIE STOP (příklad: 1 kus Škoda Rapid, barva capucino, RZ: ..., ANO/NE dle skutečné instalace stavu ve vozidlech pro skrytý dohled).

4.) jsou tyto vozidla vybavena zastavovacími terčíky?

  • pokud ANO, uveďte důvod, proč nejsou policisty při stavění vozidle používány.
  • pokud NE, uveďte důvod, proč nejsou tyto vozidla zastavovacími terči vybaveny.

5.) sdělte skutečnost, zda budou nebo už v minulosti byly osádky vozidel pro skrytý dohled poučeny a proškoleny dle zákona 361/2000 Sb. odst. 2 v § 79 o zastavování vozidel za jízdy a používání zastavovacích terčů tak jak nařizuje uvedený zákon

6.) zda je z tohoto školení zápis. Pokud ANO, žádám o kopii zápisu tohoto proškolení v anonimizované podobě tak jak nařizuje směrnice GDPR. Pokud NE, uveďte důvod absence tohoto školení a kdy nové proškolení proběhne. Z nového proškolení žádám taktéž kopii v anonymizované podobě.“

Odpověď:

Povinný subjekt Vaši žádost posoudil a vzhledem k tomu, že jste svou žádost adresoval …, poskytuje informace k jednotlivým bodům Vaší žádosti vztahující se výhradně k tomuto organizačnímu článku.

Ad 1)

Ustanovení § 79 odst. 2 zák. č. 361/2000 Sb. je k dnešnímu dni platné a účinné.  Další část dotazu je obecně dotazem na názor či požadavkem na vytvoření nové informace. S ohledem na ust. § 2 odst. 4 InfZ se povinnost poskytovat informace netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací, proto se povinný subjekt k této části dotazu nemůže konkrétně vyjádřit. Navíc podle § 3 odst. 3 InfZ se informací pro účely tohoto zákona rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část, který je jakýmkoliv způsobem zaznamenán.

Ad 2)

Ano – v měsíci listopadu 2021 v počtu 37 kusů.      

Ad 3)

Jedná se o jedno vozidlo …, vozidlo je vybaveno světelným nápisem „STOP“ a „POLICIE STOP“.

Ad 4)

Samotné vozidlo určené pro skrytý dohled není vybaveno zastavovacím terčem, těmito jsou vybaveni policisté.

Ad 5)

S problematikou zákona č 361/2000 Sb. jsou policisté (nejen dopravních inspektorátů) seznámeni již v rámci základní odborné přípravy, kterou absolvují po přijetí k Policii ČR. Zastavování vozidel je také součástí pokynu policejního prezidenta č. 300/2020, kterým se upravuje postup na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a to konkrétně v čl. 28, který mimo jiné v odst. 2 říká, že „znamení k zastavení vozidla dává policista zpravidla zastavovacím terčem nebo vztyčenou paží, dlaní proti zastavovanému vozidlu“ a v odst. 3 „z jedoucího služebního vozidla dává policista znamení k zastavení vozidla světelným signálem „STOP“, případně „POLICIE STOP“ umístěným vpředu nebo vzadu. Z důvodu zajištění bezpečnosti hlídky a zastavovaného vozidla může policista použít svítící nápis předvolený na světelném zařízení. Ke zvýšení bezpečnosti tohoto úkonu je možné užít současně i zvláštní výstražné znamení.“. Tento článek uvedeného pokynu tedy koresponduje s § 79 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. S tímto pokynem jsou policisté dopravního inspektorátu seznamováni.

Ad 6)

Zápisy z proškolení policistů z konkrétního ustanovení § 79 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. nedisponujeme.

vytisknout  e-mailem