Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

"Žádné dítě neváhá, správné číslo zavolá"

KRAJ - Ve čtvrtek byl v prostorách kavárny Pošta představen nový preventivní projekt pro děti. Tísňová čísla se ti nejmenší naučí hravou a nápaditou formou. 

Na Krajském ředitelství policie Libereckého kraje  probíhalo v historických prostorách kavárny Pošta za účasti krajského ředitele  plk. Vladislava Husáka a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty  představení nového preventivního  projektu pro děti                   "Žádné číslo neváhá, správné číslo zavolá" .

U představení projektu veřejnosti nechyběla ani ředitelka Mateřské školy Beruška Bc. Ladislava Sehnoutková, dále ředitel Základní umělecké školy Mgr. Tomáš Kolafa a Mgr. Lenka Moravcová, která v době vzniku projektu působila jako tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a na jeho tvorbě se také  podílela.

Projekt vznikl na Krajském ředitelství policie Libereckého kraje ve spolupráci s Mateřskou školkou Beruška Liberec a Libereckým krajem.

Samotný námět  vzešel na půdě Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje při pravidelném setkávání tiskových mluvčích. Děti původně měli nazpívat píseň pro projekt „Zachraňujeme s Kryštofem“, což je projekt Zdravotnické záchranné služby Libereckého  kraje zaměřený na preventivně výchovnou činnost v oblasti poskytování první pomoci.5
 

Pedagogové pod vedením ředitelky MŠ Beruška však pojali úkol komplexněji a nazpívali s dětmi písně i pro další složky Integrovaného záchranného systému. Nám se představení dětí včetně písní zalíbilo natolik, že jsme si řekli, že po takovém úsilí dětí a pedagogů nemůže jejich práce zůstat pouze na půdě jejich školky. Tak se zrodil nápad vytvořit DVD s nahrávkou zpívaného výukového pásma a obrázkové omalovánky s činností záchranářů se zpěvníky a tematickými veršovanými texty, které jsou pro děti srozumitelné a snadno zapamatovatelné.

Projekt vznikl díky finanční podpoře Krajského úřadu Libereckého kraje a je určený dětem, které navštěvují mateřskou školu poslední rok před nástupem do základní školy.

Vzhledem k tomu, že se děti stávají oběťmi náhodných nehod i plánovaných a předem promyšlených útoků pachatelů, kteří využívají jejich neinformovanosti a nezkušenosti, je naším cílem v projektu poučit je, jak si přivolat v případě nebezpečí prostřednictvím tísňové linky pomoc. Čísla tísňových linek se naučí inovativní formou při nastudování veršovaného zpívaného textu v hudebně zábavném pásmu. Zároveň se zábavnou formou seznámí s tím, co je posláním policisty, zdravotníka a hasiče.

7Cíle projektu

  • Posílení osobní bezpečnosti dětí ve všech směrech
  • Poučení, jak se mají chovat v případě hrozícího nebezpečí
  • Základní zásady volání na linky tísňového volání HZS, PČR, ZZS LK
  • Informované děti lépe a pohotově reagují na rizikové situace


    Projekt zahrnuje i návštěvy záchranářů v mateřských školkách, kteří dětem předají vhodnou formou rady, jak se zachovat v případě hrozícího nebezpečí, jaké informace jim o sobě mají sdělit při volání na tísňovou linku, ale současně dostanou rady, které zahrnují problematiku jejich osobní bezpečnosti s důrazem na nebezpečnost kontaktů s cizími dospělými lidmi. Tam, kde setkání se záchranáři nebude možné, může o osobní bezpečnosti s dětmi pohovořit i paní učitelka, která s dětmi studuje výukové pásmo z DVD.

    Všechny děti obdrží netradiční omalovánky, které obsahují obrázky záchranářů a zvýrazněné číslice tísňových linek, ale také tematické texty a noty pro případ, že budou jejich rodiče schopni nastudovat s nimi zpívané pásmo také doma anebo si ho jen tak s dětmi zazpívat společně podle předlohy. Tím zapojujeme i rodiče do širší spolupráce s MŠ.

„Děti se často bojí tato čísla vyťukat, protože si myslí, že to přísluší jen mamince a tatínkovi. Učíme je, aby si věřili, protože už v tomto věku to dokáží. Stačí jim dát důvěru a pak mohou zachránit někomu život,“ řekla ředitelka školky Beruška Ladislava Sehnoutková. 

Zvláštní poděkování patří učitelkám z Mateřské školy Beruška - Zuzaně Koudelkové, která je autorem hudby, textu a kreseb a Martině Eliášové, která s  dětmi společně s paní ředitelkou celé představení secvičovala.

Děti z Berušky s tímto představením mimo jiné zvítězily v krajském kole soutěže Mateřinka, která  prezentuje tvorbu mateřských škol.

Videozáznam pořídilo studio Martin Wenzel Video a FILMPRODUCTION.

Fotografie z natáčení pořídil známý liberecký fotograf Milan Drahoňovský.

Jsme přesvědčení, že děti, které projdou naším projektem, budou do života lépe připravené, a tím i více chráněné. Věříme, že tato zábavná a nápaditá forma projektu najde nejen u pedagogů, ale zejména u dětí velké zalíbení a nezůstane jen v Libereckém kraji, ale postupně se tak dostane i k dětem z jiných krajů naší republiky.


12.1.2018
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem