Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zachránili mladý život

„Neměl se komu svěřit, chtěl skočit z výšky 25 metrů..“ 

 „Neměl se komu svěřit, chtěl skočit z výšky 25 metrů..“

Most.jpgMost.jpg

Jako profesionální vyjednavači si počínali ostravští policisté při záchraně mladistvého, jehož na zábradlí mostu pravděpodobně dovedla tíživá životní situace. Dne 18.1.2010 kolem 21.00 hodin si všiml sedícího mladíka na zábradlí mostu vedoucího přes řeku Lučinu ve Slezské Ostravě na Frýdecké ulici ostravský kriminalista. Mladík sedící na zábradlí, zjevně vystrašený, třesoucí se, telefonoval, jeho nohy byly svěšeny vně zábradlí nad řekou. Výškový rozdíl mostu a řeky činí zhruba 25 metrů. Kriminalista ostravské „násilné“ se snažil s mladíkem navázat kontakt a přistoupit blíž k místu kde seděl. Záchranu komplikoval také vrstva zmrzlého sněhu i další zábradlí. Mezi zábradlím, na němž mladík seděl a silnicí byla nahrnuta nejen vrstva zmrzlého sněhu, ale je zde instalováno i další zábradlí, bránící možnosti osobu zachytit. Mladík odmítal, aby kriminalista překročil zábradlí oddělující komunikaci a přiblížil se. Na místo dorazil také další kriminalista ostravské „násilné“. Situace byla velmi dramatická, mladík sedící na nebezpečném místě, odmítající jakoukoliv komunikaci i přes opakované pokusy.  Snahy kriminalistů však byly přece jen po intenzivním vyjednávání úspěšné, mladík podal nprap. Michalu Svěrkotovi mobilní telefon, kterým telefonoval. Kriminalista pak hovořil s operátorkou Linky bezpečí, na kterou mladík v krizové situaci volal. Později se policisté dozvěděli proč. Na místo dorazili i přivolaní policisté Obvodního oddělení policie Slezská Ostrava, nstržm. Rostislav Ivanov a nstržm. Břetislav Szczurek. Možná i fakt uniformy, ale bezpochyby profesionálního postupu těchto policistů obvodního oddělení, později přispěl k navázání důvěry mladíka právě v tuto hlídku uniformovaných ostravských policistů.
Po příjezdu však mladík nejprve s hlídkou nekomunikoval, na oslovení reagoval nedůvěřivým pohledem. Nicméně intenzivní komunikace s mladíkem následně vedla i ke sdělení důvodu, proč sedí mladík nad „propastnými“ asi 25 metry. Muž nejprve uvedl osobní neřešitelné problémy a jako jediné řešení viděl skok z mostu do řeky Lučiny. Vzhledem k tomu, že šlo o rušnou komunikaci, požádali uniformovaní policisté, zda by se mohli k muži přiblížit, neboť je špatně slyšet. První úspěch v podobě souhlasu mladíka se dostavil. Policistům se podařilo navázat důvěru a s mužem hovořili o jeho přítelkyni, sportovních aktivitách, zálibách, kamarádech…Mladík sice zpočátku neodpovídal, ale ani tato krizová situace policisty neodradila. Muž následně na některé otázky začal přikyvovat. Policisté neustávali v intenzivních pokusech o záchranu života, mladíkovi nabídli zprostředkování kontaktu s jeho přítelkyní či rodinou nebo kamarády. Všechny nabídnuté možnosti však muž odmítl, stejně jako jídlo či kávu. Později se zdařilo i navázání rozhovoru. Mladík neustále trval na svém úmyslu, skočit z mostu a zabít se. Tímto způsobem chtěl řešit svou, pro něj, beznadějnou situaci. Po několikátém pokusu zvrátit osudné rozhodnutí i dlouhých minutách, podal mladík nstržm. Ivanovovi levou ruku, nohy přehoupl zpět směrem k vozovce, byl policisty zachycen neboť sdělil, že se mu točí hlava a vtáhnut zpět na most.
Lékař nezjistil žádné zranění 17letého mladíka a doporučil další vyšetření na specializovaném pracovišti. Mladík byl následně hospitalizován v nemocnici.
Při rozhovoru s policisty se mladík svěřil se svou svízelnou životní situaci. Byl umístěn v ústavu, pobyt v něm nezvládá, stejně jako chování některých spolubydlících. Trápí jej problémy ve škole, nicméně bohužel se nemá komu svěřit. Vychovatelům nevěří, matka o něj nejeví zájem, otec je v zahraničí. Když se odpoledne stavil za sestrou, měla řešit jiné problémy a sdělit, že na mladíka nebude mít čas. Jeho cesta vedla na most, s úmyslem spáchat sebevraždu. Protože se mladík potřeboval svěřit s krizí volal na Linku bezpečí a následně se díky ostravským policistům podařilo mladíkovo rozhodnutí zvrátit.
Zasahující policista nstržm. Rostislav Ivanov, kterému se po dlouhých minutách podařilo nejen navázat komunikaci, ale též získat mladíkovu důvěru mi řekl: „byla to výjimečná situace, vyvolaná krizí v životě mladíka, cítil se sám a v bezvýchodné situaci. Jsem strašně rád, že se povedlo jej zachránit.“ Záchranu mladého lidského života bere jako součást své práce, při mém rozhovoru s ním, byl velmi skromný. Ani kriminalista ostravské „násilné“, tedy 9. oddělení obecné kriminality Územní odboru služby kriminální policie a vyšetřování Ostrava, nprap. Michal Svěrkot, nebyl sdílnější, jen velmi skromný, konstatující radost ze záchrany mladíka, ale nepřipouštíc svůj podíl na záchraně.
 

vytisknout  e-mailem