Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Záchrana života seniora

J.Hradec- Budíškovice – Řidič ve vozidle skončil pod hladinou návesního rybníku. 

Na včerejší den s datem 7. července 2020 zřejmě dlouho nezapomene senior ( r. 1938), který v 9:20 hodin jako řidič osobního vozidla Fiat Brava, při vycouvávání od domu, tedy z místa ležícího mimo komunikaci, na místní komunikaci v obci Budíškovice na Dačicku pravděpodobně  nevěnoval náležitou pozornost řízení, které nezvládl a přejel napříč přes  místní komunikaci a následně s vozidlem nacouval  do návesního rybníka, kde havaroval. Vozidlo velmi rychle zaplnila voda a senior, ohrožen na životě,  zůstal ve vozidle uvězněn.

V tu dobu  byl na své zahradě muž, který zaslechl  slabé volání o pomoc, jakoby shůry přes střechy a to „pomoct topí se“. Ihned vyběhl ze své zahrady a uviděl v návesním rybníku  již jen malou část středy vozidla zelené barvy. Situace byla mimořádně vážná. Zachránce rychle běžel opět  na svou zahradu pro polystyren, který by se mohl hodit při vytahování osoby z vozu z pod hladiny rybníka. Mezitím za běhu odhodil boty a  vyslékal se z montérek, který byly ze silné látky a nasákly by velké množství vody. Neváhal ani minutu a rychle skočil do rybníka a  plaval k vozidlu. To již sedělo na bahnitém dně, kde výše bahna dosahovala místy přes jeden metr. Zachránce se potopil pod hladinu do vody a zčeřeného bahna. Nahmatal dveře u řidiče a tyto otevřel.  Poté nahmatal  osobu, zda to byly její ruce či nohy v tu chvíli nevěděl, ale rychle postupoval dál po těle, až osobu chytil za podpaždí. Mezitím se musel na hladině nadechnout, bylo to vysilující. Bořil se do bahna  a dále pokračoval s vytahováním osoby řidiče ze zatopeného vozu. Nikoho dalšího ve vozidle nenahmatal. Polystyren mezitím uplaval. Zachránci se podařilo osobu vytáhnout, byl to muž. Byl zřejmě v šoku, ale naštěstí reagoval. Mezitím dva zachráncovi kamarádi hodili do rybníka dveře, za jejichž hrany se  senior chytil rukama. Muži dveře táhli ke břehu a zachránce seniora zezadu přidržoval. Bahnem  postupovali jen velmi pomalu a namáhavě. Záchranná akce se zdařila a senior svůj boj o život pod hladinou rybníka vyhrál.  

Zachránce, občan z Budíškovic, který nechce být jmenován  mi  skromně po telefonu říká: „ To by měl udělat každý, byl jsem jen ve správný čas na správném místě.“ Co k tomu říci....?

Při této „kuriózní“ dopravní nehodě, která se změnila v boj o život,  došlo k lehkému zranění řidiče seniora se kterým byl vozidlem ZZS převezen do nemocnice v Třebíči. Na místě zasahovali hasiči z Dačic i z J. Hradce, kteří vozidlo vyprostili z vody ven.  Místo dopravní nehody zajistili dačičtí policisté a případ se šťastným koncem na místě zadokumentovali a  převzali jindřichohradečtí dopravní policisté.

por. Mgr. Bc. Hana Millerová, jh.pis@pcr.cz

8. července 2020

Odkazy do noveho okna

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

Záchrana života

Záchrana života 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem