Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Záchrana života

Svědci, policisté a záchranáři společnými silami zachránili život řidiči, který zkolaboval za jízdy. Zachránce obdržel ocenění Gentleman silnic. 

Ocenění od zástupců projektu Gentleman silnic a brig. gen. Ing. Tomáš Lercha, ředitele Krajského ředitelství hlavního města Prahy převzal Arnošt Kolman v úterý 2. listopadu na slavnostním předávání v Praze. Stal se tak již 206. držitelem titulu Gentleman silnic. 

Za tento odvážný čin byl oceněn titulem Gentleman silnic. „Opět se ukázalo, jak důležité je mít alespoň základní znalosti první pomoci. Můžeme se sami sebe zeptat, zda bychom zvládli někomu v podobné situaci pomoct. Pan Kolman to dokázal. Svým jednáním zachránil lidský život, to hovoří za vše,” říká Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic.

„Pokud by pan Kolman nereagoval na vzniklou situaci, nezavolal na tísňovou linku a neposkytl řidiči první pomoc, bylo by dnes v několika rodinách všechno jinak! Přál bych si, aby i tento příběh inspiroval  ostatní účastníky silničního provozu a připomněl jim, že lhostejnost v mezilidských vztazích nemá co dělat. Velmi si vážím každého, kdo pomáhá, protože do nesnází se může kdykoliv dostat každý z nás,dodává brig. gen. Ing. Tomáš Lerch, ředitel Krajského ředitelství hlavního města Prahy.

Tisková zpráva Gentlemana  zde.

Pražští policisté vyjížděli v sobotu, deset minut před desátou hodinou večer, do ulice Štěrboholská spojka, kde se měl dle oznámení nacházet řidič bez známek života a svědci mu tam poskytovali první pomoc. Jako první byl na místě tým velitelů policie z pohotovostní motorizované jednotky, který ihned svědky u resuscitace vystřídal a pokračoval v nepřímé srdeční masáži. Jeden z policistů resuscitoval, druhý si mezitím připravil přístroj AED neboli defibrilátor, který doporučil a následně i provedl u muže jeden výboj. Poté muže předali do péče posádce zdravotní záchranné služby a policisté nadále pokračovali v provádění nepřímé srdeční masáže, u které se střídali s kolegy z pohotovostní motorizované jednotky a oddělení hlídkové služby Prahy IV, kteří jim přijeli na pomoc. Jakmile posádka záchranné služby spolu s doktorem muže stabilizovala, převezla ho do nemocnice.

Jako první u muže zastavil šestatřicetiletý svědek, který policistům uvedl, že se vracel z práce domů a uviděl na sjezdu odstavené auto a v něm sedět muže se zhroucenou hlavou. Z tohoto důvodu své vozidlo zastavil a rozhodl se do auta podívat a řidiči pomoct. V něm nalezl muže bez známek života, kterého z auta vytáhl a ihned u něj započal nepřímou masáž srdce. Krátce potom, co řidiče z vozidla vytáhl, se auto muže v bezvědomí, samovolně rozjelo a narazilo do vozu zachránce. Naštěstí u něj zastavili jiní svědci, kteří mu při resuscitaci pomáhali a zavolali na linku 155.

Díky společné spolupráci, včasné a správné resuscitaci a hlavně všímavým svědkům se podařilo muže zachránit. Děkujeme.

Po dobu záchranářských prací a vyšetřovaní dopravní nehody, byl sjezd z ulice Černokostelecká do ulice Štěrboholská spojka zcela uzavřen. Celým případem se v současné době zabývají kolegové z dopravních nehod.

por. Mgr. Violeta Siřišťová – 12. 10. 2021


 

vytisknout  e-mailem