Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Záchrana muže z kolejiště

Nový Jičín - s nasazením vlastního života. 

Pro záchranu lidského života a zdraví musí v některých případech nasadit vlastní život také policisté. To dokázali i kolegové z obvodního oddělení Nový Jičín, kteří ani vteřinu nezaváhali, když uviděli muže, který si lehl do kolejiště.

Když strážci zákona nastupovali ve sváteční den 8. května 2024 na noční směnu, zřejmě netušili, jak zasáhnou do osudu jednoho člověka. Při svém běžném výkonu služby, kdy kontrolovali zaparkovaná vozidla pod mostem v Šenově u Nového Jičína, si všimli kolem nich procházejícího muže. Ten došel na konec ulice až k místu určenému pro přecházení přes jednokolejovou železniční trať vedoucí z Nového Jičína do Suchdolu nad Odrou. Tam si lehl na záda na pryžové panely umístěné v kolejišti.

Jakmile policisté zaregistrovali jeho chování, okamžitě k němu běželi, kdy během toho zaslechli přijíždějící vlak. Když k trati doběhli, byl už vlak jen zhruba 10 metrů od ležícího muže. Jeden z policistů ho uchopil za oblečení a strhnul jej mimo kolejiště, kde ho i s druhým kolegou drželi v bezpečné vzdálenosti do doby, než vlaková souprava projela. Vše se naštěstí obešlo bez zranění osoby i policistů. Strážci zákona následně 36letého muže zajistili. Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu u něj vykázala přes dvě promile. Přivolaní záchranáři rozhodli o jeho umístění na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění a následném lékařském vyšetření.

Policistům, kteří v tomto případě bez zaváhání projevili odvahu a statečnost, se podařilo toho večera zachránit jeden lidský život s nasazením toho vlastního. Jsou tak příkladem pro své kolegy, kdy naplnili význam hesla „pomáhat a chránit“ v praxi.

nprap. Bc. Kateřina Kubzová
oddělení tisku 
10. května 2024

vytisknout  e-mailem