Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Zabezpečení chat a rekreačních objektů na období "mimo sezónu"

Policisté budou provádět kontroly chatových a zahrádkářských oblastí 

      Přišel podzim a s ním je spojena i příprava chat a rekreačních objektů na zimu. Během zimního období lidé méně navštěvují své chaty či chalupy. Mnohdy majitelé rekreační objekty zazimují a vrací se až s příchodem jara. Těchto měsíců nejvíce využívají zloději a také nevítaní nocležníci.
     Zlodějům se tak naskýtá snadná příležitost k prohledání objektu a odcizení zapomenutých cenností. Lidé bez domova v chatách přespávají a často zkonzumují trvanlivé zásoby či alkohol. Velkou ztrátou pro majitele je například spálený nábytek či fotky, kterými si bezdomovci v chatách zatápí.
 
Policisté pravidelně provádí kontroly chatových oblastí, prvotní prevence by ovšem měla vycházet od majitelů objektů.
 
Snižte riziko vloupání, nebo alespoň zamezte větším škodám:
 
  • Zvolte vhodné zabezpečení chaty s ohledem na hodnotu jejího zařízení (v některých případech jednoduchých chat bez hodnotnějšího vybavení se nemusí investice do drahého zabezpečení vyplatit, protože škoda vzniklá poškozením bezpečnostních dveří převýší hodnotu věcí, které by mohl zloděj z chaty odnést).
  • Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob i vozidel.  
  • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla hodnotných přístrojů a věcí.  
  • V blízkosti objektu nenechávejte viditelně žebříky a nářadí, které by mohlo pachateli usnadnit násilné vniknutí do chaty. 
  • Po dobu, kdy chatu pravidelně nenavštěvujete, si odvezte veškeré cenné věci (televize, rádia, kola, starožitnosti, historické zbraně apod.). 
  • Snažte se objekt nepravidelně navštěvovat i v zimním období. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
  • Pokud žije v blízkosti chaty důvěryhodná osoba, která zde trvale bydlí nebo se zde alespoň zdržuje častěji než vy, požádejte ji o kontrolu vaší chaty. 
  •  V případě vloupání do vašeho rekreačního objektu či objektu vašeho souseda se nezdráhejte okamžitě kontaktovat Policii ČR přes tísňovou linku 158.
 

nprap. Petra Hrazdírová

Odkazy do noveho okna

Snímek1

Snímek1 

Detailní náhled

Snímek2

Snímek2 

Detailní náhled

Snímek3

Snímek3 

Detailní náhled

Snímek4

Snímek4 

Detailní náhled

Snímek5

Snímek5 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem