Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Za zneužívání linky 158 padly další tresty

KRAJ: Jedna z volajících přišla i o mobilní telefon.  

Další hříšníky, kteří zneužívali linku tísňového volání 158, potrestal v minulých dnech Český telekomunikační úřad. Kromě tučných pokut bylo u jedné výtečnice rozhodnuto o propadnutí věci a žena tak přišla o mobilní telefon, ze kterého své zlomyslné hovory na tísňovou linku uskutečňovala.

Začátkem července například oznámil starší muž na linku 158, že má uřezané prsty na nohou a jednu nohu má dokonce uříznutou motorovou pilou. Přestože muž byl evidentně pod vlivem alkoholu a na dotaz, jestli si dělá z policie legraci, uvedl, že ano, jela policejní hlídka ověřit, zda je oznamovatel opravdu v pořádku. Ten se i přes údajně uřezané údy zcela bez problémů přesunul z restaurace domů a dalšími telefonáty si dokonce ještě ověřoval, zda policie nespí. Z přestupku se bude zpovídat nejen tento volající, ale i žena z Brna, která opakovaně volala policistům, že je „úplně opilá a navíc v Řečkovicích!“ Po tomto sdělení vždy zavěsila. Trest v podobě pokuty si od Českého telekomunikačního úřadu vysloužila také žena, která oznámila, že na Bratislavské ulici v Brně probíhá hromadná rvačka a agresoři jsou ozbrojeni noži. Oznámení bylo natolik závažné, že se na údajné místo činu během chvilky sjelo hned šest policejních hlídek. Na uvedeném místě i v jeho okolí byl však naprostý klid a podnapilá oznamovatelka hlídkám vysvětlila, že se pomocí tohoto oznámení pouze chtěla zkontaktovat s policií. Po policii však nic nepožadovala, stačilo jí, že policisty vidí.

Policisté musí prověřit každé oznámení a podezření z protiprávního jednání. Řadu zbytečných výjezdů hlídek má na svědomí třiatřicetiletá žena z Břeclavska. Ta během několika dnů opakovaně volala na tísňovou linku a oznamovala fyzické napadení. Jednou na ni údajně zaútočil její partner, potom byl naopak sám napaden jejím bratrem a v dalším případě zas měl být její přítel napadený neznámou ženou. Hlídka vždy okamžitě vyrazila napadání prověřit. Na místě však našla oznamovatelku zcela bez zranění, pouze natolik opilou, že už si ani nepamatovala, že na policii volala. Alkoholem byla ovlivněná do té míry, že nebyla schopná ani provést dechovou zkoušku.

Operační důstojníci v Jihomoravském kraji každý měsíc přijmou kolem sedmnácti tisíc telefonátů. Několikrát denně se však musí zabývat  případy zlomyslných volání. Pokud se zlomyslná volání na tísňovou linku opakují, nebo pokud musí policie naprosto zbytečně vynaložit náklady spojené s vysláním výjezdu specialistů na místo, kde k ničemu nedošlo, případ řešíme jako přestupek a oznamujeme jej Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten může volajícímu v přestupkovém řízení uložit pokutu až dvě stě tisíc korun. Pokud se přestupce takového jednání dopustí opakovaně během dvou let, částka sankce může být dokonce až dvojnásobná! Lidé zneužívající linku 158 se vystavují nejen hrozbě citelného finančního postihu. Mnozí si navíc zřejmě si ani neuvědomují, že zatímco zcela zbytečně blokují linku tísňového volání (někteří i třináctkrát denně), rychlou pomoc policistů potřebuje někdo jiný.

 

mjr. Petra Vedrová, 7.7.2013

Zvukový záznam: 158_0707.mp3

vytisknout  e-mailem