Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Za volné pobíhání psa může jeho majiteli hrozit pokuta

PELHŘIMOVSKO: Pes napadl a zranil chlapce 

V sobotu 25. června přijali policisté po druhé hodině odpoledne na tísňové lince 158 oznámení od muže, který uvedl, že došlo v obci Čejov ke zranění dítěte psem. Na místo vyjela policejní hlídka situaci prověřit. Chlapec byl v době příjezdu policistů v péči blízkých příbuzných, měl drobné zranění. Hoch byl psem poškrábán, zranění si nevyžádalo okamžité lékařské ošetření. Na místě byla také majitelka a pes, který chlapce napadl. Policisté provedli šetření a zjistili, že majitelka při venčení psa rasy labrador, nechala zvíře bez vodítka i náhubku. Pes vběhl do rybníka, kde ve vodě poranil chlapce. Majitelka psa je podezřelá ze spáchání dvou přestupků, a to proti občanskému soužití a proti pořádku v územní samosprávě. Případ policisté dále šetří.

Policisté apelují na občany, aby své psy nenechávali volně pobíhat po veřejných prostranstvích. Majitel psa je povinen zamezit jeho volnému pobíhání a na veřejných místech ho mít neustále pod kontrolou či dohledem. Tato pravidla jsou stanovena v obecně závazných vyhláškách obcí, které zároveň stanoví sankce za jejich nedodržování. Majitel volně pobíhajícího psa by mohl také porušit ustanovení zákona o silničním provozu a to v případě, že pes pobíhá po pozemní komunikaci.

Je třeba si uvědomit, že volně pobíhající pes může být nebezpečný pro své okolí. Pes může napadnout lidi, zejména chodce a cyklisty, dále ostatní zvířata, může zavinit dopravní nehodu nebo způsobit škodu na majetku. Následky útoku psa na člověka, především jedná-li se o psa větší rasy a dítě, mohou být velmi závažné.

Dále by policisté chtěli doporučit rodičům, aby před nastávajícími prázdninami včas své děti seznámili se zásadami bezpečného chování při kontaktu se psem. I velmi malé děti by měly od svých rodičů vědět, jak lze předcházet útoku psa a jak se chovat při kontaktu s ním. Nejdůležitější pravidlo je nepřibližovat se k neznámým psům. Ke psům, které děti znají, by měly přistupovat pouze v přítomnosti dospělých. Dále by děti měly vědět, že nesmí brát psovi jeho krmení, ale ani předměty, se kterými si v tu chvíli hraje, jako třeba míčky nebo klacky. Psa je vhodné za dodržení předchozích zásad hladit pouze na bocích  nebo případně hrudi, nikdy ne na hlavě. Děti by psovi neměly nikdy sahat do tlamy nebo na obojek a neměly by se mu přímo dívat do očí. Dále nesmí psa dráždit, není vhodné napodobovat jeho štěkání, házet po něm předměty nebo ho tahat za ocas. Velkou a častou chybou je pokoušet se psa, který se zjevně bojí, uchlácholit. Ruka, kterou ho chce dítě pohladit, může být přesně to, čím byl předtím zbit. Pes, který se pak bude cítit ohrožen, může na zdroj svého ohrožení zaútočit.

V případě strachu ze psa je nutné pokusit se zachovat klid, nekřičet, nezvedat prudce ruce nebo jimi mávat a zběsile neutíkat. Je nutné vyhledat nejbližší bezpečné místo jako např. za plot nebo do domu.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

27. června 2016

vytisknout  e-mailem