Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Za oslnění laserem padl přísný trest

TŘEBÍČSKO: Policisté zadrželi pachatele krátce po činu 

Osmadvacetiletý muž, který úmyslně a opakovaně ozařoval loni v Hrotovicích na Třebíčsku bojový vrtulník, odešel letos v lednu od okresního soudu v Třebíči s trestem odnětí svobody v trvání tři roků s podmíněným odkladem výkonu trestu na zkušební dobu čtyř let. Rozsudek je již pravomocný.
 
Celý případ pro policisty Krajského ředitelství policie kraje Vysočina začal 7. března loňského roku krátce po půl sedmé večer. V té době nad obcí Hrotovice právě přelétal pilot z vojenské základny Náměšť nad Oslavou s bojovým vrtulníkem Mi 24/35. Osmatřicetiletý pilot vrtulníku v místě plnil výcvikové úkoly. Při průletu nad okrajem obce Hrotovice byl pilot vrtulníku opakovaně oslněn zeleným svazkem světelného laserového paprsku.
 
Krátce poté, co k došlo k oslnění pilota, jsme přijali na tísňovou linku 158 oznámení od vojenské spojovací správy, že pilot vrtulníku byl při průletu oslněn laserem zelené barvy. Z oznámení vyplývalo, že k přerušení letu ani jiným škodám na majetku ani zdraví osob nedošlo. Vojáci nám současně lokalizovali poměrně přesně místo, ze kterého mohl s největší pravděpodobností paprsek vycházet. Jednalo se o severní břeh Dolního rybníka na ulici Podloučky v obci Hrotovice.
 
Operační důstojník integrovaného operačního střediska okamžitě vyslal na místo dostupné policejní hlídky z Hrotovic a Jaroměřic nad Rokytnou. Díky okamžitému zákroku policistů byly na místě zadrženy čtyři osoby. Jednalo se jednoho mladistvého a tři muže ve věku od 22 do 27 let. Policisté všechny čtyři muže zadrželi a převezli je k provedení nezbytných úkonů na policejní služebnu. U nejstaršího ze čtveřice byl zajištěn laser. Jednalo se o laserové ukazovátko. Muž se následně ke svému činu přiznal. Při prověřování případu policisté zjistili, že tento muž je pod vlivem alkoholu. Dechová zkouška ukázala hodnotu 1,13 promile alkoholu.
 
Na místo události do Hrotovic byl k ohledání místa činu vyslán také vyšetřovatel a kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Třebíč. Vyšetřovatel zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecného ohrožení. V rámci vyšetřování případu třebíčští kriminalisté spolupracovali s vojenskou policií a museli nechat také vypracovat znalecké posudky, které jasně prokázaly, jak velké nebezpečí po oslnění laserem hrozilo pilotovi vrtulníku.
 
„Po všech provedených úkonech a na základě závěrů všech znaleckých posudků a odborných vyjádření jsme loni začátkem listopadu ze zločinu obecného ohrožení obvinili sedmadvacetiletého muže z Hrotovic. Muže jsme stíhali na svobodě,“ uvedl k případu npor. Mgr. Josef Vodák, vedoucí oddělení obecné kriminality územního odboru Třebíč.
 
V lednu letošního roku se případ dostal před okresní soud v Třebíči. Soud uznal muže vinným a odsoudil ho k trestu odnětí svobody v trvání tří roků. Výkon uloženého trestu odložil podmíněně na zkušební dobu čtyř roků.
 
kpt. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
16. únor 2014 
 

vytisknout  e-mailem